Početna strana |Uredništvo | Časopis  | Uputstvo autorima  | Kontakt  |  
 

Acta Medica Medianae
Vol. 45, No 4, October, 2006
UDK 61
YU ISSN 0365-4478
 

 

Kontakt:
Rade R. Babić

Institut za radiologiju Kliničkog centra

Bulevar dr Zorana Djindjića 48

18000 Niš,

 

Copyright 2006 by Faculty  of Medicine, University of Nis

ANAFILAKTIČKI ŠOK IZAZVAN IOPROMIDOM PRI UROGRAFIJI

 

Rade R Babić

 

 Institut za radiologiju Kliničkog centra u Nišu

 

 Prikazuje se klinička slika, tok i stanje anafilaktičkog šoka, koji se manifestovao opštom uznemirenošću, mučninom, nagonom na povraćanje, vomitusom, čujnim grčevima creva, crvenilom kože lica, suženjem, hipotenzijom, napadom epilepsije kod tridesetrogodišnjeg bolesnika, posle intravenske injekcione aplikacije nejonskog jodnog kontrastnog sredstva (iopromid; Ultravist 300 - Schering) pri intravenskoj urografiji.

Autor ukazuje da primena nejonskog jodnog kontrastnog sredstva ne pruža apsolutnu zaštitu bolesnika, već i ova jodna kontrastna sredstva mogu dovesti do teške reakcije; na značaj poznavanja mogućih komplikacija pri primeni jodnih kontrastnih sredstava i na važnost posedovanja anti-šok terapije i opreme. Acta Medica Medianae 2006; 45(4):62-64.

 

Ključne reči: anafilaktički šok, jodno kontrastno sredstvo, urografija

 Rad u celosti