ACTA FAC. MED. NAISS. 2005; 22 (2): 97-100

DISAJNI GLATKI MIŠIĆ KOD ASTME

Ivana Stanković, Tatjana Pejčić, Milan Rančić, Lidija Ristić
Klinika za plućne bolesti i tuberkulozu, Knez Selo

Bronhijalna astma je oboljenje koje se karakteriše reverzibilnom opstrukcijom disajnih puteva, hiperreaktivnošću i inflamacijom. Tradicionalni koncept o inflamaciji u disajnim putevima astmatičara fokusira efekte inflamatornih medijatora, citokina i hemokina sekretovanih od strane inflamatornih ćelija. Glatko-mišićne ćelije disajnih puteva, efektorne ćelije odgovorne za bronhomotorni tonus, do sada su smatrane pasivnim ćelijama koje samo pasivno reaguju na nerohumoralnu kontrolu i inflamatorne medijatore. Međutim, novija saznanja pokazala su da ćelije glatkih mišića disajnih puteva mogu sekretovati citokine i hemokine i eksprimirati ćelijske athezione molekule i da stoga imaju značajnu ulogu u imunomodulaciji procesa inflamacije kod astme.

Ključne reči: astma, inflamacija, bronhokonstrikcija, glatki mišić