ACTA FAC MED NAISS 2024;41(3):384-395

Originalni rad

UDC: 616.5‑003.92-08:[615.357:615. 277
DOI: 10.5937/afmnai41-42737                                

 

Poređenje intralezionog triamcinolona i intralezionog metotreksata u lečenju keloida

Mohammed Y. Abbas1, Athraa H. Ali2, Zaid Al-Attar3

1Departman za dermatologiju, Medicinski fakultet Al-Kindy, Univerzitet u Bagdadu, Bagdad, Irak 
2Univerzitetska bolnica Al-Kindy, Bagdad, Irak
3Medicinski fakultet Al-Kindy, Univerzitet u Bagdadu, Bagdad, Irak    

 

SAŽETAK

Uvod/Cilj. Keloid je benigna proliferativna lezija vezivnog tkiva u koži. Predstavlja izazovan klinički problem uprkos mnogobrojnim terapijama koje su do sada opisane. Cilj ove studije bilo je određivanje efikasnosti intralezionog metotreksata u lečenju keloida u poređenju sa intralezionim triamcinolonom.
Metode. Ovo je interventna komparativna terapeutska studija urađena na Departmanu za dermatologiju u Univerzitetskoj bolnici Al-Kindy, u periodu od aprila 2019. godine do januara 2021. godine. U studiju je uključeno ukupno 28 bolesnika sa 56 lezija; bolesnici su bili stari od 16 do 60 godina i bili su zadovoljni kriterijumima za ukjlučivanje u studiju. Lezije su bile podeljene u dve grupe: grupu A, u kojoj je 28 lezija bilo tretirano intralezionim metotreksatom, i grupu B, koja je takođe obuhvatila 28 lezija koje su lečene intralezionim triamcinolonom. Tretmani su rađeni na četiri nedelje. Za procenu ožiljaka korišćena je Vankuverska skala za procenu ožiljaka (engl. Vancouver Scar Scale). Izračunata je srednja vrednost smanjenja ukupnog skora i napravljene su fotografije ožiljaka.
Rezultati. U obema ispitivanim grupama zabeleženo je značajno smanjenje visine i elastičnosti lezija lečenih triamcinolonom u poređenju sa lezijama lečenim metotreksatom. Ipak, na kraju studije nije zabeležena značajna razlika između ovih dvaju lekova u pogledu vaskularnosti i pigmentacije. Srednje vrednosti dobijene na Vankuverskoj skali za procenu ožiljaka značajno su pale u obema grupama nakon šest meseci lečenja, dok su bolji rezultati uočeni kod primene triamcinolona u poređenju sa metotreksatom.
Zaključak. Obe metode lečenja bile su efikasne; međutim, bolji rezultati zabeleženi su kod primene triamcinolona u lečenju keloida.

 Ključne reči: keloid, triamcinolon, metotreksat, Vankuverska skala za procenu ožiljaka