ACTA FAC MED NAISS 2025;42(2):265-274

Originalni rad

UDC: 614.253:159.923.3
DOI: 10.5937/afmnai42-52656

Osobine ličnosti lekara kao prediktori empatije u zdravstvu

Dejan Dobrijević1,2, Mina Karaman1, Tatjana Krstić1

 

1Univerzitet u Novom Sadu, Medicinski fakultet, Novi Sad, Srbija
2Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, Novi Sad, Srbija

 

SAŽETAK

Uvod/Cilj. Empatija u zdravstvu veoma je važna za poboljšavanje odnosa između bolesnika i pružalaca zdravstvenih usluga, kao i za krajnje rezultate zdravstvene zaštite. U ovoj studiji ispitivalo se kako je kod srpskih lekara empatija povezana sa velikih pet faktora ličnosti.
Metode. Sprovedeno je transverzalno istraživanje koje je obuhvatilo 304 srpskih lekara (37,5% muškaraca, 62,5% žena; prosečna starost 37,38 godina); oni su popunjavali onlajn upitnike od maja do avgusta 2023. godine. Jefferson skala empatije (engl. Jefferson Scale of Empathy ‒ JSE) merila je nivo empatije, dok je Skala velikih pet faktora ličnosti (engl. Big Five Inventory ‒ BFI) služila za ocenjivanje osobina ličnosti (otvorenost ka iskustvu, savesnost, ekstraverzija, saradljivost, neuroticizam). Statističke analize, uključujući deskriptivnu statistiku i regresionu analizu pomoću SPSS softvera, istražile su veze između osobina ličnosti i empatije.
Rezultati. Utvrđene su značajne korelacije između empatije i specifičnih osobina ličnosti, što ukazuje na povezanost između osobina ličnosti i empatičnog ponašanja lekara. Saradljivost (β = 0,298) i otvorenost ka iskustvu (β = 0,133) pokazale su se kao značajni pozitivni prediktori empatije.
Zaključak. Razumevanje povezanosti osobina ličnosti sa empatijom ključno je za unapređenje nege bolesnika i profesionalnog razvoja u zdravstvu. U ovoj studiji istaknuta je potreba za integracijom strategija koje podstiču empatiju u medicinsko obrazovanje kako bi zdravstveni radnici stekli više znanja o empatičnim procesima.

 Ključne reči: empatija, velikih pet faktora ličnosti, pružaoci zdravstvenih usluga, medicinsko obrazovanje