Edukativno pregledni članak ACTA.FAC.MED.NAISS. 1999; 16(4), 190-193 |
LASEROTERAPIJA U FIZIKALNOJ MEDICINI
Milica Lazović
Klinika za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i protetiku, Klinički centar, Niš
UVOD |
Od trenutka uvodenja lasera kao izvora zračenja posebnih osobina, počelo je ispitivanje mogućnosti njegove primene u medicini. Specifične karakteristike zračenja lasera učinile su da se oni danas već široko primenjuju sa uspehom u mnogim medicinskim granama. Tretman laserom ima čitav niz prednosti u odnosu na druge načine lečenja, neinvazivan je i potpuno bezbolan, a traje neuporedivo kraće.
Posednjih godina terapijske indikacije su znatno proširene a interes za laseroterapijom raste, tako da je danas nemoguće zamisliti savremenu medicinu bez upotrebe lasera.
Definicija lasera sadržana je u samom njegovom nazivu koji predstavlja skraćenicu za Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, u prevodu: pojačanje svetlosti pomoću stimulisane emisije zračenja. Zbog takvog načina dobijanja ,lasersko zračenje se odlikuje osobinama koje prirodna svetlost i svetlost većine izvora nema.Te razlike se ogledaju posebno u odnosu na monohromatičnost, usmerenost i koherentnost laserskog zračenja (5).
PODELA LASERA |
Danas je prisutan veliki broj modela lasera koji se koriste u terapijske svrhe ali bez obzira na to, rad svih laserskih uredaja je baziran na istim fizičkim principima.
Prema tipu aktivnog medijuma, moguće je podeliti lasere na čvrste, gasovite i tečne, a prema snazi zračenja koju emituju, mogu se podeliti na lasere mele i velike snage.
Gasni laseri mogu imati raznovrsne smeše: plemeniti gasovi helijum neonske smeše,smeše CO i CO2 sistema i argonski laseri. Gasni ugljen dioksidni laseri su vezani za hirurški laser, a u svrhu biostimulacije koriste se helijum neonski laseri.
Danas se laserski uredaji koji se koriste u terapijske svrhe, najčešće prave na bazi poluprovodničkih lasera koji zrače u infracrvenoj oblasti (904, 840 i 780 nm) ili u vidljivoj oblasti spektra (760 nm).
Efekti koji se postižu, kada se tkivo obasja svetlošću lasera zavise u prvom redu od snage lasera, odnosno koliko se energije zračenja donosi u jedinici vremena po jedinici površine tkiva.
U zavisnosti od snage lasera konstatovani su sledeći efekti terapije laserom (predpostavljajući da je snop lasera fokusiran na tačku površine 1mm2):
BIOLOŠKI EFEKTI LASERA MALE SNAGE |
Utvrdeno je da delovanjem zračenja lasera na tkivo dolazi do stimulacije biohemijskih reakcija, a aktivne supstance koje se pri tom stvaraju deluju na sve sisteme organizma.
Medjutim, tačan mehanizam delovanja laserskog zračenja još nije u potpunosti utvrdjen, iako se na tom polju vrlo intenzivno radi. Sve efekte laseroterapije možemo da podelimo na primarne odnosno direktne efekte koji obuhvataju (6,8):
1. biohemijske efekte
Antiinflamatorno dejstvo lasera kod reumatskih bolesti pre svega se ogleda u inhibiciji proliferacije T i B limfocita, smanjenju produkcije imunostimulišućih citokina i inhibiciji produkcije velikog broja medijatora inflamatorne reakcije kao što su leukotrijeni i prostnglandini (3).
DISTRIBUCIJA LASERSKOG ZRAČENJA |
Pri delovanja laserskog zračenja na kožu javljaju se odredjeni fenomeni kao što su refleksija, refrakcija, apsorpcija, širenje i transmisija. Interakcije izmedju ovih fenomena odredjuje distribuciju laserskog zračenja u tkivu.
Zračenje lasera koje pada na površinu tela delom se reflektuje već na samoj površitni (15%). Zračenje koje prodire u tkivo delom se rasejava tako da jedan deo tog rasejenog zračenja izlazi iz tkiva, a da samo 60-80% zračenja ostaje u tkivu (sl. 1).
Zračenje izgubljeno na ovaj način zavisi od pigmentacije kože i talasne dužine samog zračenja. Deo zračenja koje je prodrlo u tkivo se najvećim delom resorbuje i to pre svega od pigmenta krvi, hemoglobina, oksihemoglobina, karotina i bilirubina. Kako su ove supstance crvene boje, one najviše apsorbuju svetlost plave boje dok su za crvenu i infracrvenu svetlost praktično prozirne. Ova činjenica je važna kada se odlučuje o izboru talasne dužine lasera za terapiju (sl.2).
KLOINIČKA PRIMENA LASERA MALE SNAGE |
Poslednjih nekoliko godina, laserom su tretirani pacijenti sa hroničnim bolom, i to oni koji nisu imali poboljšanja od drugih terapijskih procedura. Medjutim, zbog mnogobrojnih prednosti koje ima laseroterapija danas je značajno prošireno indikaciono polje.
U literaturi ne postoji jedinstveno mišljenje o tome koliku energiju treba predati na pojedine osetljive tačke pa da efekat bude zadovoljavajući, a da se pri tome ne predje neka granična vrednost, koja bi eventualno mogla da bude na neki način štetna. Samo u ruskoj literaturi postoji podatak da energetska gustina ne bi trebalo da bude veća od 0.5 do 1J/cm2. Kod drugih autora ova energetska gustina se preporučuje za tretiranje tačaka na sluzokoži.
Dok se ne utvrdi neka medjunarodna norma o doziranju u laseroterapiji, preporučljivo je koristiti energije koje se navode u nemačkoj literaturi (7). (tabela 1.)
ZAKLJUČAK |
Na osnovu svega iznetog može se zaključiti da laseroterapija ima velike prednosti u odnosu na druge terapijske metode u fizikalnoj medicini. Poslednjih godina terapijske indikacije su znatno proširene, a interes za laseroterapijom raste. Primena lasera pogodnija je u odnosu na ostale metode i zbog toga što ne postoje sporedni efekti laserskog tretmana kada se laser upotrebljava prema preporukama koje su date u ovom tekstu.
LITERATURA |
1. Basford, J.R., Editorial: Low Energy Laser Therapy : Contraversies and New Research Findings, Laser in Surgery and Medicine 9 - pp 1-5 1989.
2. Fernandes M.S., Correia m.G.: "Laser therapy of inflammatory lesions of the soft parts of the locomotor system", Acta-Med-Port. 1991 Nov-Dec, 4(6):293-6.
3. Heussler J.K., Hinchev G., Margiotta E.,Quinn R., Butler P., MartinJ., Sturgess A.D.: A dobule blind randomised trial of low power laser treatment in rheumatoid arthritis, Ann.Rheum.Dis. 1993, 52(10):703-6.
4. Kokino M., Temelli Y., Tozun R. at all. : "An Investigation of The Stimulating Effect of Laser on Callus in The Treatment of Fractures", International Congress on Laser in Medicine and Surgery, Bologna 387-393, 1986
5. Lazović M. (1997):"Laseroterapija", Monografija u izdanju ECPD-a.
6. Lazović M. (1998): "Laser u terapiji fibromijalgija", Balneoklimatologija, Novine u reumatologiji,sup.1, 217-220.
7. Lazović M. (1998): "Primena lasera u medicini", Endogine i egzogene biološke interakcije: biofizički i biohemijski aspekti, Mašinski fakultet Univerziteta u Beogradu, 61-64.
8. Lazović M. (1998): "Laser therapy in the treatment of patients with enthesitis", 5th RAA Congress of Rheumatology 3rd Aplar Symposium on the therapy of rheumatic diseases, Philippines.