Acta-grb.jpg - 2079 Bytes Originalni rad

ACTA.FAC.MED.NAISS. 1999; 16(4), 217-225

KOMPARATIVNA PATOHISTOLOŠKA, HISTOHEMIJSKA I ELEKTRONOMIKROSKOPSKA STUDIJA HEPATOTOKSIČNOSTI D-GALAKTOZAMINA I UTICAJA IMPULSNOG MAGNETNOG POLJA NA REGENERIŠUĆU JETRU PACOVA POSLE D-GALAKTOZAMINSKOG HEPATITISA


Stanković Ivona , Tasić-Dimov Desanka, Kostić Olga, Kojović Zoran, Lazović Milica
1. Klinika za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i protetiku, Klinički centar, Niš
2. Institut za patologiju, Medicinski fakultet, Niš



Abstract

D-galaktozamin (D-GAL) pripada grupi indirektnih hepatotoksičnih agensa sa citotoksičnim efektom na parenhimne ćelije jetre. D-galaktozaminski hepatitis pacova je eksperimentalni model humanog virusnog hepatitisa.

Magnetoterapija je danas našla široku terapijsku primenu kod različitih hroničnih zapaljenskih procesa, degenerativnih oboljenja lokomotornog aparata, povreda i bolnih stanja, ali precizan mehanizam delovanja impulsnog magnetnog polja (IMP) još uvek nije razjašnjen. U brojnim eksperimentima in vivo i in vitro uslovima je potvrdjen pozitivan i stimulativan efekat IMP-a, dok su podaci o njegovom uticaju na proces regeneracije jetre posle D-galaktozaminskog hepatitisa oskudni.

U radu su ispitivani hepatotoksični efekti D-GAL-a u toku subakutne intoksikacije i efekti IMP-a na proces regeneracije jetre posle indukovanog hepetitisa. D-GAL je aplikovan intraperitonalno u toku tri uzastopna dana u pojedinačnoj dozi od 400 mg/kg tt. Eksperimentalne životinje su tretirane 12 dana IMP-em aparatom ELEC SYSTEM (8 mT, 12 Hz, tokom 30 min. dnevno). Utvrdjeno je da D-GAL indukuje lezije jetre koje su morfološki slične onima u humanom virusnom hepatitisu sa multiplim fokalnim nekrozama. Elektronomikroskopski su potvrdjene karakteristične ultrastrukturne promene hepatocita uključujući i mikrosegregaciju nukleolusa. Aplikacija IMP-a dovela je do umanjenja intenziteta i obima degenerativnih lezija hepatocita, aktivacije i stimulacije Kupffer-ovih ćelija i poboljšanja regeneracije jetre u odnosu na regenerišuću jetru netretiranih životinja. Elektronomikroskopski, u obe eksperimentalne grupe (sa i bez terapije IMP-em) nadjene su ćelije sa ultrastrukturnim karakteristikama regenerišućih hepatocita. ]elije sa dilatacijom grubog i glatkog endoplazmatskog retikuluma, lezijama mitohondrija i većim brojem sekundarnih lizozoma su u životinja tretiranih IMP-em redje zastupljene. Rezultati pokazuju da je IMP-e ispoljilo pozitivne i stimulativne efekte na proces regeneracije jetre sa restauracijom normalne arhitektonike.

Ključne reči: D-galaktozamin, hepatitis, svetlosna mikroskopija, elektronska mikroskopija, regeneracija jetre, impulsno magnetno polje.