Uputstvo autorima

Studentski medicinski glasnik je stručno-naučni časopis studenata Medicinskog fakulteta u Nišu u kojem svoje radove mogu objaviti studenti medicinskih nauka sa svih fakulteta u zemlji i inostranstvu. Osnovna ideja i cilj časopisa je da podstakne i zainteresuje studente za naučno-istraživački rad omogućavanjem publikovanja naučno istraživačkih radova studenata medicinskih nauka, da ih informiše o najnovijim dostignućima iz oblasti bio-medicinskih nauka, kao i da olakša pripremanje ispita. Časopis ima Uređivački odbor i Izdavački savet, a za svoj rad odgovara Nastavno-naučnom veću i Savetu Medicinskog fakulteta u Nišu.

Uslovi za publikovanje
Studentski medicinski glasnikobjavljuje radove koji nisu ranije publikovani i zadržava pravo određivanja redosleda štampanja. Primljeni radovi se ne vraćaju. Uz rad, na posebnom papiru A4 formata, uredništvu časopisa treba dostaviti:
1. Izjavu da rad nije do sada (delimično ili u celosti) publikovan ili prihvaćen za publikovanje sa potpisom autora i mentora.
2. Jedan dodatni primerak rada sa potpisima autora i svih koautora na naslovnoj strani.
3. Ime i prezime autora, stalnu adresu boravka, kontakt telefone i e-mail.

Priprema rukopisa
Studentski rad treba da je napisan u programu Microsoft Office Word, odštampan jednostrano na belom papiru formata A4, sa dvostrukim proredom (double spacing) i marginama od 2,5 cm sa obe strane teksta. Font treba da bude Times New Roman, veličina slova 12pt, kodni raspored CP 1250 (Serbian Latin). Radove treba slati odštampane u tri primerka odkojih dva moraju biti anonimna (bez imena autora, koautorai mentora), a uz rukopis treba dostaviti i kompletanmaterijal na CD-u. Na CD-u se dostavlja rad koji jeu jednom folderu (direktorijumu), naslovljen imenom i prezimenom autora rada (ne rada).
Podaci na CD -u:
1. word dokument, (sadrži rukopis, tabele, slike i/ili grafikone niže rezolucije sa rednim brojem i nazivom na označenom mestu).
2. originalne slike i drugi material, dati skeniran u rezoluciji 300 dpi -najniže (ne treba da stoji u dokumentu sa rukopisom).
3. Tabele i grafikone, dati u izvornom obliku (excel) sa osnovnim formatom, ne treba skenirati.
Radovi se dostavljaju sekretaru Uređivačkog odbora, u prostorije Studentskog parlamenta, ili poštom na adresu Medicinskog fakulteta - Bulevar Dr Zorana Đinđića 81, 18000 Niš, Republika Srbija (uz naznaku Za Studentski medicinski glasnik). Prispeli rukopis Uređivački odbor šalje recenzentima radi stručne procene. Ukoliko recenzenti predlože izmene ili dopune, kopija recenzije se dostavlja autoru s molbom da unese tražene izmene u tekst rada ili da argumentovano obrazloži svoje neslaganje s primedbama recenzenta. Konačnu odluku o prihvatanju rada za štampu donosi glavni i odgovorni urednik.
Rad mora sadržati sledeće delove: naslovnu stranu, sažetak rada sa ključnim rečima, uvod, cilj rada, materijali i metode, rezultate, diskusiju, zaključak i literaturu. Ukupno, rad ne bi trebalo da sadrži višeod pet hiljada reči.
1. Prva strana rada treba da sadrži naslov rada koji mora biti kratak (ne više od 15 reči), jasan, informativan; puna imena i prezimena autora i mentora; najviša naučna i stručna zvanja autora i mentora. Navodi se i pun naziv ustanove u kojoj je rad realizovan, kao i mesto u kome se ona nalazi.
2. Druga strana treba da sadrži samo naslov rada, sažetak i ključne reči, bez imena autora i institucija. Sažetak  rada se kuca  na srpskom i engleskom jeziku, ne sme da sadrži više od  250 reči. U njemu su izneti uvod, cilj, elementi metodologije, dobijeni rezultati i zaključci rada. Svaki od navedenih segmenata pisati kao poseban pasus koji počinje boldovanom reči Uvod, Cilj rada, Metod rada, Rezultati, Zaključak. Ne sme da sadrži skraćenice. Ispod abstrakta treba navesti 3 do 5 ključnih reči prema spisku medicinskih predmetnih naziva (Medical Subject Headings-MeSH) američke nacionalne medicinske biblioteke. Isto tako i prevod na engleskom jeziku.
3. Uvod rada sadrži novije literaturne podatke o problemu koji se obrađuje u radu. Ne sme da bude predug, ali mora da pruži objašnjenje zašto je preduzeto istraživanje  koje se u daljem tekstu predstavlja.
4. Cilj rada sadrži osnovnu hipotezu i ideju istraživanja.
5. Materijal i metode radase detaljno i precizno opisuju. Kompletna postavka eksperimenta ili primenjene metode se prikazuje. Ukoliko se istraživanje radi na ljudskoj populaciji treba navesti broj, starosnu dob, pol i druge bitne osobine ispitanika. Etički principi moraju biti usklađeni sa Vankuverskim pravilima (www.icmje.org). Ukoliko se radi o eksperimentalnim životinjama treba navesti vrstu, broj, starost, pol i druge osobine životinja korišćenih u istraživanju.Neophodno je navesti nazive metoda koje su korišćene u toku rada kao i tačan naziv aparature (model, proizvođač). Ukoliko se navode imena lekova, koriste se generički nazivi. Pored imena leka potrebno je navesti dozu i način aplikacije (i.v., i.m., per os, itd.). Opisati statističke metode korišćene u obradi podataka. Koristiti merne jedinice SI sistema.
6. Rezultati radamoraju biti jasno predstavljeni redosledom koji prati postavku istraživanja ili eksperimenta. Prikazuju se tekstualno, a suštinu rezultata objašnjenih tekstualno treba da prate tabele, grafikoni, ilustracije i fotografije. Svi ovi prilozi mogu biti dostavljeni u koloru. Fotografije bolesnika moraju prikriti njihov identitet, a mikrofotografije histoloških preparata moraju imati markere skale. Redni broj i naslov se pišu iznad tabela, a ispod grafikona i slika. Tabele, grafikoni i slike ne smeju biti širi od 8,8 cm. Ukoliko je u toku istraživanja korišćen upitnik ili anketni list, treba ga dostaviti u prilogu i objasniti.
7. Diskusija radaobuhvata analizu dobijenih  rezultata, redosledom kojim su rezultati predstavljeni, u poređenju sa već objavljenim rezultatima sličnih istraživanja.
8. Zaključak radatreba da sadrži kratko i jasno definisane i navedene nalaze i zaključke koji proizilaze iz dobijenih rezultata istraživanja.
9. Literatura radakoja je korišćena tokom istraživanja treba da se numeriše onim redom kojim se prvi put pojavljuje u tekstu. Literatura se u tekstu označava arapskim brojevima u zagradi. Vankuverska pravila (www.icmje.org) precizno određuju redosled podataka i znake interpunkcije kojima se oni odvajaju, kako je u nastavku dato u pojedinim primerima. Navode se svi autori, a ukoliko ih je preko šest, navodi se samo prvih šest i dodati et al. ili “i saradnici”, u zavisnosti da li je u pitanju strana ili domaća literaturna referenca.

Primeri:
Članak iz časopisa: Naeser MA, Alexander MP, Helm-Estabrooks N. Aphasia with predominantly subcortical lesion sites. Description of three capsular / putaminal aphasia syndromes. Arch Neurol 1982; 39:2-14.(navesti imena svih autora. Ukoliko je u radu navedeno više od šest autora, navesti ime prvog i drugog autora i “i saradnici” ili et al.).
Monografija: Blume WT, Kaibara M. Atlas of adult electro-encephalography. New York: Raven Press, 1994.
Poglavlje knjige: Maisch B, Ristic AD, Funck R. Dilated cardiomyopathies and congestive heart failure. In: Singal PK, Dixon IMC, Kirshenbaum LA, Dhalla NS, editors. Cardiac Remodeling and Failure. Boston-Dordrecht-London: Kluwer Academic Publishers; 2003. p.35-65.
Knjiga: Seferovic PM, Spodick DH, Maisch B, editors, Maksimovic R, Ristic AD, asoc. Editors. Pericardiology: Contemporary Answers to Continuing Challenges. Beograd: Nauka; 2000.
Spisak priloga: svaki prilog se stavlja na poseban list numerisan u gornjem levom uglu sa: Prilog I, Prilog II... Ispod svakog priloga treba napisati tekstualno objašnjenje priloga.

Uspešan rad želi vam Uređivački odbor časopisa Studentskog medicinskog glasnika.

 

 

MEDICINA

RADOVI STUDENATA INTEGRISANIH AKADEMSKIH STUDIJA MEDICINE

STOMATOLOGIJA

RADOVI STUDENATA INTEGRISANIH AKADEMSKIH STUDIJA STOMATOLOGIJE

FARMACIJA

RADOVI STUDENATA INTEGRISANIH AKADEMSKIH STUDIJA FARMACIJE

DOKTORSKE STUDIJE

RADOVI STUDENATA AKADEMSKIH DOKTORSKIH STUDIJA


EDUKATIVNI ČLANCI

EDUKATIVNI ČLANCI PROFESORA I NASTAVNIKA