ACTA FAC. MED. NAISS. 2004; 21 (1): 15-22

Folić Miroslav1, Čitaković Ivanela1 , Jeremić Branislav2

1Klinika za ginekologiju i akušerstvo, Kliničko-bolnički centar Kragujevac
Institut za terotehnologiju, Mašinski fakultet u Kragujevcu

Fetalnim vakuum ekstraktorom (FVE) se završava 0.9-5.2% svih porođaja. Primarni razlog razlike u učestalosti primene FVE uslovljen je stavom akušerskih klinika prema kritičnom momentu završavanja ekspulzione faze pri zastoju fetalne glavice nad karličnim izlazom. Sadržaji te dileme su u delikatnim okolnostima procene pouzdanog polaganja FVE na fetalnu glavicu sa nedvosmislenom akcijom da ona ne sme da reši ni najmanji stepen fetopelvične disproporcije, da istovremeno ne rizikuje leziju koštanog, mekog ili oba porođajna puta, kao i da ne potencira, primenom fizičkih sila, dodatno iscrpljivanje fetalnih marginalnih rezervi. Prva i druga dilema su u velikoj meri u funkciji znanja i iskustva akušera. Poslednja dilema, ostaje najduže prisutna i nikada do kraja rasvetljena. Putevi za njeno shvatanje danas su deo najsavremenijih trendova u oblasti multidisciplinarnih istraživanja, i implementiraju primene medicinskog inžinjerstva. To podrazumeva kompleksna znanja iz oblasti medicine, teorije procesa modeliranja, biofizike, elektronike, mehanike, teorije merenja itd. Ovaj originalni naučni rad rezultat je komplementarnih istraživanja Klinike za ginekologiju i akušerstvo i Instituta za terotehnologiju Mašinskog fakulteta u Kragujevcu, po prvi put sprovedenih u SR Jugoslaviji, u kojem su kvantifikovani osnovni procesi biofizičkog modeliranja pri vakuumskoj ekstrakciji fetusa sa simultanim određivanjem efekata angularnih trakcija.

Ključne reči: fetalni vakuum ekstraktor, biofizički procesi, angularne trakcije