ACTA FAC. MED. NAISS. 2004; 21 (1): 49-57

Stručni  rad

UZROCI NEZGODA I POVREDA NA RADU

Jovica Jovanović

Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika Niš, Medicinski fakultet Niš, Univerzitet u Nišu

Nezgoda na poslu predstavlja neočekivani, iznenadni doga|aj koji rezultira oštećenjem zdravlja, povredom dela tela ili smrću radnika. Nezgoda na poslu podrazumeva nezgode koje su se dogodile na samom radnom mestu kao i saobraćajne nezgode vezane za radne zadatke koje se doga|aju na službenim putovanjima ili tokom transporta. Nezgodom na poslu se označavaju i one nezgode koje se dogode na putu od kuće do radnog mesta. Povrede na poslu predstavljaju fizička oštećenja tkiva izazvana nezgodom na poslu. Nezgode na poslu i njima izazvane povrede i smrt imaju mnogobrojne uzroke i prisutne su kod velikog broja radnika različitih zanimanja i profesija. Mnogobrojni faktori i rizici doprinose povredama na radu. Najčešće su to profesionalne štetnosti, uslovi na radnom mestu, tehnološki proces rada, organizacioni, ekonomski i ostali socijalni faktori. Veliki je broj teorija koje pokušavaju da objasne nastajanje nezgode i povrede na radu, ali još uvek ne postoji jedinstveno tumačenje koje može da objasni nastajanje svake povrede i nezgode. Različite su mere prevencije i one zavise pre svega od radnog mesta.

Ključne reči: uzroci, nezgode na poslu, povreda na radu, profesionalne štetnosti, radnici, industrija, prevencija