ACTA FAC. MED. NAISS. 2004; 21 (2): 85-88

Originalan rad

KONCENTRACIJA GLUTATIONA U KRVI I TKIVU BUBREGA U AKUTNOJ BUBREŽNOJ INSUFICIJENCIJI IZAZVANOJ GLICEROLOM

Danica Tiodorović, Tatjana Cvetković

Institut za biohemiju, Medicinski fakultet Univerziteta u Nišu

Intramuskularnim davanjem hipertoničnog glicerola pacovima izazvana je akutna bubrežna insuficijencija (ABI) koja se karakteriše povećanom produkcijom slobodnih radikala. Pri ovakvim eksperimentalnim uslovima menja se i antioksidativni profil naročito u tkivu bubrega. Glutation (GSH) kao vrlo važna neproteinska sulfhidrilna komponenta ima značajan udeo u zaštiti tkiva od oksidativnog stresa. Pacovi Wistar soja, kojima je ABI izazvana glicerolom (8 ml/kg TM, 50% rastvor), podeljeni su u tri ekspeirmentalne grupe i žrtvovani posle 48, 72 i 96 sati. Kontrolna grupa je primala fiziološki rastvor. Koncentracija GSH odre|ivana je u krvi i tkivu bubrega Ellmanovim reagensom. Procena stanja bubrega vršena je odre|ivanjem koncentracije ureje i kreatinina koji su statistički značajno bili povećani u grupi sa ABI žrtvovanoj posle 48 i 72 časa u odnosu na kontrolu (p < 0.05). Posle 96 sati bubrežna funkcija se popravlja vraćanjem vrednosti ovih parametara na kontrolni nivo. Koncentracija glutationa nije bila značajno promenjena u kriv u odnosu na kontrolnu grupu dok se u tkivu bubrega zapaža smanjenje 48 sati nakon izazivanja ABI (p < 0.001). Ovo ukazuje na značajnu ulogu GSH u zaštiti bubrega od toksičnog delovanja slobodnih radikala pri ABI.

Ključne reči: glutation, akutna bubrežna insuficijencija, oksidativni stres