ACTA FAC. MED. NAISS. 2004; 21 (2): 89-94

Originalan rad

HISTOPATOLOŠKE PROMENE U NIVOU NUCLEUS ARCUATUS I TIROIDNE ŽLEZDE KOD PACOVA TRETIRANIH MONOSODIJUM - GLUTAMATOM

Snežana Cekić1, Miloš Filipović2, Zorica Jović3, Milkica Nešić1, Gordana Pešić3, Milan Ćirić1, Aleksandar Petrović4, Suzana Branković1, Jelena Živanov5, Mirjana Radenković1

1Institut za fiziologiju, Medicinski fakultet Niš,
Centar za plućne bolesti,
Institut za farmakologiju, Medicinski fakultet Niš,
Institut za histologiju, Medicinski fakultet Niš,
Institut za biologiju, Medicinski fakultet Niš

Cilj ovog rada bio je ispitivanje uticaja neurotoksičnog monosodijum glutamata (MSG) na nukleus arcuatus hipotalamusa i tireoidnu žlezdu pacova. Kod novoro|enih životinja subkutane injekcije MSG indukuju lezije u nivou nucleus arcuatus-a hipotalamusa i dovode do poremećaja hipotalamo-hipofizno-tiroidne osovine.
    Eksperimentalna i kontrolna grupa životinja obuhvatale su po 10 pacova Wistar soja. Životinje eksperimentalne grupe tretirane su monosodijum-glutamatom (4mg MSG/g/TT), 2, 4, 6, 8 i 10-og dana postnatalnog života, a žrtvovane su posle 6 meseci od tretmana MSG-om. Parafinski preseci tkiva hipotalamusa i tireoidne žlezde bojeni su hematoksilin-eozinskom (HE) metodom.
    Tretirane životinje makroskopski pokazuju: zastoj skeletnog razvoja i Kušingoidni tip gojaznosti (buffalo tip). Histopatološka analiza nukleus arkuatusa eksperimentalnih životinja ogleda se u značajnom smanjenju broja neurona. Preostale ćelije ispoljavaju degenerativne promene predstavljene piknotičnim jedrima. Tireoidna žlezda kod eksperimentalnih životinja pokazuje atrofiju tireocita sa hiposekrecijom koloida. Ovi nalazi ukazuju da je funkcija hipotalamo-hipofizno-tireoidne (HPT) osovine poremećena kod životinja neonatalno tretiranih monosodijum glutamatom.

Ključne reči: monosodijum-glutamat, nukleus arkuatus, tireoidna žlezd