ACTA FAC. MED. NAISS. 2004; 21 (2): 95-99

Slobodanka Bašić1, Olivera Radulović1, Čedomir Šagrić2, Ana Tasić2

1Medicinski fakultet, Niš,
Institut za zaštitu zdravlja, Niš

Najpogodniji model organizacije zdravstvene zaštite porodice pripada primarnoj zdravstvenoj zaštiti uz dominantnu ulogu lekara opšte medicine. Ovakvo opredeljenje u praksi zdravstvenog sistema nije praćeno i adekvatnim rešenjima u praksi, tako da predstavlja jedan od značajnih predmeta analize i nove strategije zdravstva u Republici Srbiji. Rad ima za cilj da analizira status lekara opšte medicine kao porodičnih lekara i njihovog stava prema predstojećim reformama u oblasti porodične medicine. Izvršeno je anketiranje sa polovinom lekara, zaposlenih u službi opšte medicine i službi za kućnu negu Doma zdravlja u Nišu (ukupno 61). U strukturi dobijenih odgovora najznačajniji su sledeći: najčešći korisnici usluga su stare osobe (63.9%); zdravstvene karakteristike korisnika se bolje poznaju, nego njihovi životni uslovi i osobine zajednice; opterećenje prosečnim brojem pregleda u ordinaciji za 58.5% ispitanika je iznad usvojenih normativa;najveću satisfakciju lekari imaju u vezi kontinuiranih kontakata sa opredeljenim pacijentima (51%); predložene reforme u oblasti porodične medicine se delimično poznaju (88%); pozitivan stav o predloženom finansiranju porodičnog lekara prema broju opredeljenih korisnika (pacijenata) ima 22% lekara; među predlozima za poboljšanje statusa lekara opšte medicine na prvom mestu su bolji materijalni uslovi. Utvrđena je statistički značajnija orijentacija lekara sa kraćim radnim stažom prema radu sa kategorijom starih pacijenata (c2=15.61, p<0.05). Zaključuje se, da u sadašnjim uslovima lekar opšte medicine nije suveren u brizi za zdravlje porodice u skladu sa proklamacijama SZO i domaćim zakonskim rešenjima, što treba izmeniti adekvatnim reformama u zdravstvu Republike Srbije.

Ključne reči: porodični lekar, reforme, zdravstveni sistem