ACTA FAC. MED. NAISS. 2004; 21 (2): 107 - 118

Originalan rad

EFEKTI IMADAZOLIN -RECEPTOR-AGONISTA MONOXIDINA NA HEMODINAMIKU, KORONARNI PROTOK METABOLIČKE ISHEMIJSKE MARKERE I NEUROHUMORALNI SISTEM U BOLESNIKA SA “MIROVASKULARNOM ANGINOM”

Veselin Mitrović1, Markus Hamel1, Milutin Mirić2, Michael Weber1, Matthias Rau1, Jochen Thormann1, Christian Hamm1

1Kerckhoff-Klinik GmbH, Klinika za kardiologiju, Bad Nauheim, Nemačka;
2Dedinje, Institut za kardiologiju, Beograd, Srbija
i Crna Gora

Moksonidin, novi centralno aktivni imidazolin-agonist, može predstavljati nov, klinički upotrebljiv antihipertenzivni princip. Ovo je prvo istraživanje efekata moksonidina na koronarnu i sistemsku hemodinamiku, metaboličke markere ishemije i neurohumoralne parametre. Ispitivali smo moksonidin (pojedinačna doza od 0.4 mg p.o) na 22 pacijenta sa hipertenzijom (WHO I-II) i levom ventrikularnom (LV) hipertrofijom, depresijama ST segmenta tokom naprezanja, pektanginalnim tegobama i negativnim koronarogramima. Procene su uključivale arterijski krvni pritisak, srčani autput (proizvod), prosečni pritisak plućne arterije (PAPm), plućni kapilarni wedge-pritisak (PCWP) i koronarni sinusni protok (CSF) intravaskularnom Dopp ler tehnikom. Prosečne moksonidinom indukovane promene parametara (p<0.05, najmanje) oko 2 sata kasnije bile su: smanjenje sistoličnog/dijastoličnog pritiska za 28/10 mmHg, pulsa za 5 bpm, uz smanjenje PAPm za 17% i PCWP za 26%. LV-rad bio je smanjen za 26%, MVO2 za 18% a CSF za 16%. Prosečan pik brzine u CS pao je za 18% a rezerva koronarnog protoka (sa adenozinom) porastao je za 12%. CS-O2 zasićenje poraslo je za 4%, uz porast ekstrakcije laktata za 17%, smanjenje viška norepinefrina za 30% i arterijskog endotelina za 20%. Zaključak je da moksonidin proizvodi klinički relevantnu simpatikolizu sa pozitivnim efektima na hemodinamiku, koronarnu cirkulaciju i neurohumoralne parametre.

Ključne reči: esencijalna hipertenzija, koronarna rezerva, moksonidin, adenozin, hemodinamika, neurohormoni