ACTA FAC. MED. NAISS. 2004; 21 (2): 137-141

Originalan rad

EFEKTI VATERPOLO TRENINGA NA AEROBNU MOĆ I PLUĆNE FUNKCIJE DEČAKA STARIH 11 I 12 GODINA

Dragan Radovanović1, Marko Aleksandrović1, Goran Ranković2

1Fakultet za fizičko vaspitanje, Niš
2Institut za fiziologiju, Medicinski fakultet, Niš

Istraživanja uticaja treninga na aerobnu moć dece prepubertetskog uzrasta pružaju oprečne rezultate. Cilj studije bio je utvrđivanje efekata vaterpolo treninga na aerobnu moć dečaka starih 11 i 12 godina. Eksperimentalnu grupu činilo je 54 dečaka koji se vaterpolom bave najmanje dve godine kroz organizovani sistem treninga i takmičenja. Kontrolnu grupu činio je 61 dečak istog uzrasta, koji se nisu organizovano bavili fizičkom aktivnošću. Istraživanje je obuhvatilo antropometrijska merenja i funkcionalna ispitivanja. Aerobna moć preko maksimalne potrošnje kiseonika procenjivana je Astrandovim testom na biciklergometru. Plućne funkcije: forsirani vitalni kapacitet (FVC) i forsirani ekspiratorni volumen u prvoj sekundi (FEV1) mereni su kompjuterizovanim spirometrom. Između grupa nije bilo statistički značajnih razlika u godinama starosti. Telesna visina i masa bile su statistički značajno veće kod ispitanika eksperimentalne grupe. Rezultati su pokazali statistički značajne razlike u vrednostima VO2max iskazanim kako u apsolutnim, tako i u relativnim vrednostima. Značajne razlike između grupa postoje u vrednostima FVC i FEV1. Naše istraživanje pokazalo je da vaterpolo trening dovodi do značajnog poboljšanja aerobne moći kod dečaka prepubertetskog uzrasta. Ovi nalazi ukazuju na važnost sistematskog trenažnog procesa već u ovom periodu razvoja kao načina za sticanje značajnih funkcionalnih prednosti.

Ključne reči: deca, izdržljivost, potrošnja kiseonika, trening, vaterpolo