ACTA FAC. MED. NAISS. 2004; 21 (4): 185-194

Originalan rad

IMUNOMODULATORNA AKTIVNOST METIONIN ENKEFALINA, LEUCIN ENKEFALINA, INHIBITORA ENZIMA KOJI RAZGRAĐUJU ENKEFALINE I "RELEASING" DIPEPTIDA POSLE INTRACEREBROVENTRIKULARNE PRIMENE U PACOVA

Pešić Gordana1, Jović Zorica1, Vasić Karin1, Cekić Snežana2, Antić Svetlana3

1Institut za farmakologiju sa toksikologijom, Medicinski fakultet, Niš
2Institut za fiziologiju, Medicinski fakultet, Niš
3Institut za anatomiju, Medicinski fakultet, Niš

Cilj ovog rada je bio da rasvetli ulogu opioidnih peptida, inhibitora enzima koji razgrađuju enkefaline i "releasing" dipeptida na humoralni imuni odgovor posle intracerebroventrikularne (i.c.v.) aplikacije u pacova.

Metionin-enkefalin (Met-Enk) je i.c.v. primenjen preko permanentno usađenih kanila u različitim dozama (0.01, 0.1, 1, 10, 20 i 50
mg/kgtt). Svaki pacov je primio ukupno 4 injekcija. Kontrolne grupe su primile fiziološki rastvor na identičan način. Met-Enk je izazvao porast broja hemolitičkih plaka (PFC odgovor) u dozama od 0.1 i 1mg/kgtt, ali u višim dozama nije prouzrokovao statistički značajno smanjenje PFC odgovora. Imunopotencirajući efekti Met-Enk bili su kompletno blokirani prethodnom i.c.v. injekcijom ICI 174864 (delta opioidni antagonist) u dozama od 10 i 50 mg/kgtt.

Efekti Leucin enkefalina (Leu-Enk) na PFC odgovor ispitivani su i.c.v. apikacijom ovog peptida u dozama od 0.1, 1, 10, 20 i 50
mg/kgtt. Tretmani su urađeni na isti način kao i za Met-Enk. Leu-Enk je prouzrokovao statistički značajan porast PFC odgovora kada je bio primenjen u dozama od 0.1 i 1mg/kg tt, ali je ova supstanca u dozama od 20 i 50mg/kg tt ispoljila supresivno dejstvo na PFC odgovor. Imunopotencijacija, odnosno, imunosupresija bila je sprečena prethodnom i.c.v. injekcijom betafunaltreksamina (-FNA)-opioidnim antagonistom (1mg/kgtt). -FNA je blokirao porast PFC odgovora uzrkovanog Leu-Enk-om, dok je ovaj antagonist u dozi od 20mg/kg tt sprečio smanjenje PFC odgovora izazvanog Leu-Enk-om.

(Des-Tyr1)-Metioninenkefalin, inhibitor endopeptidaze i aminopeptidaze, primenjen je i.c.v. u dozama od 20 i 200
mg/kgtt. Svaki pacov je dobio pet injekcija. Ovaj inhibitor je izazvao dozno-zavisne imunomodulatorne efekte tj. u nižoj dozi došlo je do porasta PFC odgovora, a u višoj do supresije imunog odgovora.
    Bestatin, inhibitor aminopeptidaze, i.c.v. primenjen na identičan način kao i prethodni inhibitor, prouzrokovao je porast imunog odgovora u dozi od 20
mg/kgtt, a statistički značajnu supresiju PFC odgovora u dozi od 200 g/kgtt. N-Karboksifenilleucin, moćni inhibitor endopeptidaze, je i.c.v. aplikovan u dozama od 5 i 50 mg/kgtt. Ova supstancija je izazvala dozno-zavisne imunomodulatorne efekte: PFC odgovor je bio potenciran kada je primenjen u nižoj dozi, a suprimiran posle primene više doze. Aktinonin, inhibitor svih enzima koji hidrolizuju enkefaline, i.c.v. aplikovan u dozama od 20 i 200 mg/kgtt izazvao je dozno-zavisne efekte na humoralni imuni odgovor. Aktinonin je ispoljio potencirajuće dejstvo kada je primenjen u nižoj dozi, a suprimirajuće kada je dat uvišoj dozi. Kjotorfin, dipeptid koji povećava oslobađanje enkefalina, i.c.v. primenjen kao i prethodni inhibitori, indukovao je imunopotencijaciju u dozi od 5 mg/kgtt, a supresiju PFC odgovora u dozi od 500 mg/kgtt. Naltrekson, antagonist opioidnih receptora, kompletno je blokirao imunomodulatorne efekte (Des-Tyr1)-Metioninenkefalina (naltrekson je i.c.v. primenjen pre ovog inhibitora). Ovi rezultati sugerišu da opioidni peptidi, inhibitori enzima koji razlažu opioide i "releasing" dipeptid poseduju imunomodulatornu aktivnost. Imunološki efekti Leu-Enk, inhibitora enkefalinaza i "relesing" dipeptida je dozno-zavistan fenomen.

Ključne reči: opioidni peptidi, inhibitori enzima koji hidrolizuju opioidne peptide, "releasing" dipeptid, humoralni imuni odgovor