ACTA FAC. MED. NAISS. 2004; 21 (4): 195-200

Originalan rad

UTICAJ VELIČINE MARGINE KOD RESEKCIJE BAZOCELULARNIH KARCINOMA KOŽE NA NJIHOVO RECIDIVIRANJE

Dragan Petrović1, Milan Višnjić2, Dragan Mihailović4, Slađana Petrović3, Zoran Pešić1

1 Dentistry Clinic Niš
2 Surgical Clinic Niš
3 Institute of radiology Niš
4 Institute of pathology Niš

U radu se analizira 76 pacijenata nakon hirurškog tretmana bazocelularnog karcinoma kože lica, kliničke karakteristike tumora, njihova incidenca po faktorima pola, starosti i lokalizacije. Pacijenti sa relapsom posebno su nadzirani. Analizirani su histopatološki preparati sa ostacima tumorskih ćelija na marginama. Do relapsa je podjednako dolazilo kod pacijenata kod kojih je radikalnost tretmana bila postignuta i onih kod kojih to nije, što znači da relaps bazocelularnog karcinoma ne zavisi od stepena planiranog radikalnog tretmana, već i od drugih faktora.

Ključne reči: bazocelularni karcinom, koža lica, relaps