ACTA FAC. MED. NAISS. 2004; 21 (4):231-236

Originalan rad

UČESTALOST BEKEROVE CISTE U REUMATOIDNOM ARTRITISU

Jelena Jovanović1, Vlado Skakić1, Zorica Marković1, Vladimir Jovanović2

1Institut za prevenciju, lečenje i rehabilitaciju reumatičkih i kardiovaskularnih bolesti "Niška Banja"
2Klinika za ortopediju i traumatologiju, Klinički centar Niš

Cilj rada se odnosio na procenu učestalosti Bekerove ciste u pacijenata sa reumatoidnim artritisom (RA), primenom ultrasonografije.

Ispitivanjem je obuhvaćeno 124 pacijenata sa RA, tokom stacionarnog lečenja i ispitivanja u Reumatološkom odeljenju u Institutu ”Niška Banja”, sa ispunjenim ARA kriterijumima. Kod pacijenata kod kojih je nakon kliničkog pregleda, postavljena mogućnost prisustva Bekerove ciste, urađen je ultrasonografski pregled aparatom Acuson Sequoia, korišćenjem linearne sonde od 8MHz radi njenog potvrđivanja. Pacijenti su podeljeni u 2 grupe: grupa sa artritisom kolena (82 pacijenta - 66.13%) i grupa bez artritisa kolena (42 pacijenta - 33.87%). Analizirani su rezultati i izvršena je statistička značajnost prisustva Bekerove ciste u bolesnika sa artritisom kolena u odnosu na pol, godine starosti, stadijum i aktivnost bolesti kao i u odnosu na prisustvo artroze i pozitivnost nalaza RF i CRP u serumu.

Prosečna starost pacijenata sa Bekerovom cistom bila je 55.43±9.84 a bez Bekerove ciste 53.21±10.06 godina. Kod pacijenata sa Bekerovom cistom prosečno trajanje bolesti bilo je 8.54±6.39, a kod pacijenata bez Bekerove ciste 9.66±7.27 godina.

U grupi pacijenata sa artritisom kolena, Bekerova cista je pronađena u 54 pacijenta (65.85%), a u grupi bez artritisa kolena u 15 (35.70%) pacijenata.

Pri tome je u grupi sa artritisom kolena Bekerovu cistu imalo 6 pacijenata muškog (11.11%) i 48 (88.89%) ženskog pola. U odnosu na aktivnost bolesti, Bekerovu cistu je imalo 32 pacijenta (39.0%) sa visokom aktivnošću, 21 (25.6%) sa umerenom i 1 sa blagom aktivnošću. U odnosu na stadijum bolesti, Bekerovu cistu je imalo 11 (13.4%) pacijenata u IV, 26 (31.7%) u III, 16 (19.5%) u II i 1 u I anatomskom stadijumu. Kod 36 pacijenata sa Bekerovom cistom (66.67%) pronađena je i pridružena artroza kolena. U odnosu na prisustvo reumatoidnog faktora (RF), 39 pacijenata (47.6%) sa Bekerovom cistom bilo je IgM-RF(+), a 15 (18.3%) IgM-RF(-). Rezultati su pokazali takođe da su 34 pacijenta (41.4%) sa Bekerovom cistom imali pozitivan nalaz C-reaktivnog proteina (CRP), a da je kod 20 pacijenata (24.4%) CRP bio negativan.

Na osnovu naših rezultata, Bekerova cista je češća kod bolesnika sa aktuelno prisutnim artritisom kolenskog zgloba, kod bolesnika sa visokom i umerenom aktivnošću reumatoidnog procesa, u II i III anatomskom stadijumu, kod bolesnika sa pridruženom artrozom kolena, kao i kod bolesnika sa pozitivnim nalazom IgM-RF i C-reaktivnog proteina u serumu.

Ključne reči: reumatoidni artritis, Bekerova cista, artritis kolena, ultrasonografija