ACTA FAC. MED. NAISS. 2005; 22 (2): 61-66

Originalan rad

ISTOVREMENO LEČENJE KAROTIDNE I KORONARNE OKLUZIVNE BOLESTI:
SAVREMENI STAVOVI I PETOGODIŠNJI REZULTATI

Mario Lachat
    Klinika za kardiovaskularnu hirurgiju, Univerzitetska bolnica u Cirihu, Švajcarska

Istovremena karotidna endartektomija i aorto-koronarni bajpas (K-AKBP) su opterećeni visokim perioperalivnim rizikom. Zbog toga se u cilju lečenja karotidne okluzivne bolesti sve više primenjuje postavljanje karotidnog stenta. Nedostatak dokaza naučnog stepena sigurnosti i kod bolesnika lečenih K-AKBP sa postavljanjem karotidnog stenta bili su povod da prikažemo naše petogodišnje iskustvo u simultanom lečenju karotidne i koronarne okluzivne bolesti. Retrospektivna studija jednog kardiovaskularnog centra obuhvatila je 113 bolesnika simultano operisanih zbog udružene karotidne i koronarne okluzivne bolesti u periodu od januara 2000. godine do decembra 2004. godine. Prosečna starost bolesnika je 65 godina (22 bolesnika stariji od 80 godina). Aorto-koronarnom bajpasu je prethodila karotidna endarterektomija u toku iste anestezije. Unutar 30 dana mortalitet je iznosio 4.4 %(5/113), pri čemu nije bilo smrtnog ishoda kao posledica neurološkog deficita. Ukupno neuroloških komplikacija je bilo 3.5% (4/113), kao poslediea jednog moždanog udara (povukao se za trideset dana) i tri TIA. Istovremeno lečenje karotidne i koronarne okluzivne bolesti, gde se najpre uradi karotidna endarterektomija, a nakon toga AKBP, jeste sigurna metoda opterećena niskom perioperativnom učestalošću moždanog udara. Rizik kod istovremene karotidne i AKBP operacije je posledica AKBP-a, a ne karotidne endarterektomije. Kako, za sada, postavljenje karotidnog stenta nije pokazalo jasno bolje rane i udaljene rezultate od karotidne endartektomije, njegova primena kod istovremenog lečenja karotidne i koronarne okluzivne bolesti izgleda da neće doneti mnogo koristi.

Ključne reči: karotidna endarterektomija, aorto-koronarni bajpas. Rudolf Hesterberg Hirurška klinika "Rotes Krenz" Kassel, Marburški Univerzitet, Nemačka