ACTA FAC. MED. NAISS. 2005; 22 (2): 135-138

Originalan rad

KARAKTERISTIKE RASTA KULTURA KOSTNE SRŽI MIŠA U PRISUSTVU BIOMATERIJALA NA BAZI HIDROKSI APATITA I POLI-L-LAKTIDA

Stevo Najman1, Perica Vasiljević2, Ljubiša Đorđević2, Vojin Savić1
1Institut za biomedicinska istraživanja, Medicinski fakultet u Nišu, Srbija,
2Odsek za biologiju sa ekologijom, Prirodno-matematički fakultet u Nišu, Srbija

Bodegradabilni čvrsti polimeri, imaju široku primenu u medicini, a naročito kod nadoknade koštanih defekata u vidu implanta, koštanog cementa i matrice za tkivni inženjering. Procena biokompatibilnosti uključuje sagledavanje efekta fiziološke okoline na materijal i efekat materijala na okolinu. Zato je vrlo važno ispitati moguću citoksičnost biomaterijala, njegov uticaj na ćelijsku morfologiju, rast i deobu ćelija u direktnom ili indirektnom kontaktu sa materijalom. Cilj našeg ispitivanja je bio da se u in vitro uslovima ispita efekat različitih biomaterijala na rast i morfologiju ćelija kostne srži miša. Ispitivani su materijali HAp/PLLA sa polilaktidom od 50000 D (HP3) i 430000 D (HP2), titanijumske pločice presvučene materijalom HP2, kao i sam PLLA od 200000 D. Kulture koštane srži su postavljene u 2 ml hranjive podloge (MEM) u kultivacione ploče sa 24 komore i ostavljene da rastu 14 dana na 33°C i 5% CO2, posle čega su fiksirane i obojene Giemsaom. Najveća gustina ćelija nađena je u kulturi bez biomaterijala, a najmanja u prisustvu HP2. ]elijski fenotipovi su raznovrsniji u kontrolnoj kulturi nego u kulturama raslim sa biomaterijalima. Adherentni fenotip analiziranih ćelija odlikuju filopodije, lamelipodije i pseudopodije. U prisustvu biomaterijala u ćelijama se češće sreće vakuolizacija, prisustvo azurofilnih granula i ekscentričnih jedara. Izražena fagocitoza biomaterijala HAp/PLLA koja je uporediva sa istim procesom u prirodnoj kosti pokazuje njegovu dobru biokompatibilnost.

Ključne reči: biomaterijali, ćelijski rast, ćelijska kultura, kostna srž