ACTA FAC. MED. NAISS. 2005; 22(4):175-181

Originalan rad

UTICAJ MONTELUKASTA NA ASTMU IZAZVANU NAPOROM

Dejan Bokonjić1, Mirjana Mirić1, Siniša Ristić1, Pedja Kovačević2

1 Odeljenje za fiziologiju i patofiziologiju, Medicinski fakultet Univerziteta, Istočno Sarajevo, Republika Srpska, BIH,
2 Odeljenje za fiziologiju, Medicinski fakultet Univerziteta u Banja Luci, Republika Srpska, BIH

Astma izazvana naporom jedna je od najčešćih formi specifičnih astmi. Jedan od najznač ajnijih faktora koji učestvuje u patofiziologiji ovog oblika astme jeste leukotrijen. Uloga inhibitora leukotrijena u tretmanu ovog oblika astme još uvijek nije u potpunosti definisan. U studiju je uključeno desetoro djece uzrasta od 5 do 15 godina. Praćeni su parametri plućne funkcije (spirometrija). Djeca su izlagana naporu prije i poslije upotrebe montelukasta, a nakon toga im je radjena spirometrija. Svim ispitanicima radjen je kožni prick test. Rezultati pokazuju da montelukast statistički značajno smanjuje pad parametara respiratorne funkcije kod ispitanika nakon napora u odnosu na parametre koji su registrovani nakon napora bez upotrebe montelukasta. Montelukast ne blokira u potpunosti astmu izazvanu naporom.

Ključne reči: astma izazvana naporom, leukotrieni, montelukast