ACTA FAC. MED. NAISS. 2005; 22(4):191-194

1Institut za fiziologiju, Medicinski fakultet u Nišu,
2Institut za histologiju i embriologiju, Medicinski fakultet u Nišu,
3Institut za mikrobiologiju, Medicinski fakultet u Nišu

Injekciono tretiranje životinja u neonatalnom periodu, monosodijum glutamatom (MSG), dovodi do nastanka lezija hipotalamusnih jedara: arkuatnog, paraventrikularnog i ventromedijalnog. Ovaj rad je za cilj imao ispitivanje uticaja MSG na slezinu pacova. Oštećenja ovih struktura uzrok su poremećene funkcije hipotalamusno-hipofizno-adrenokortikalne osovine (HHA osovina). U radu su korišćeni pacovi Wistar soja. Eksperimentalna grupa brojala je 20 pacova i tretirana je subkutano MSG-om (4 mg MSG/g/TT) 2,4,6,8. i 10. dana postnatalnog perioda. Kontrolnu grupu činilo je 10 životinja. Posle četvoromesečnog tretiranja MSG-om, životinje su žrtvovane. Parafinski preseci tkiva slezine bojeni su HE metodom. Makroskopski se zapaža atrofija slezine kod životinja eksperimentalne grupe u odnosu na kontrolu. Histopatološke promene slezine ogledaju se u atrofiji bele pulpe. Germinativni centri nedostaju. Retki su folikuli sa očuvanim germinativnim centrom. U crvenoj pulpi slezine postoje morfološki elementi hroničnog zastoja, obilje hemosiderofaga kao i ćelijskih elemenata hematopoeze, pre svega megakariocita.

Ključne reči: monosodijum glutamat, slezina