ACTA FAC. MED. NAISS. 2005; 22(4):203-205

Stručni rad

IDIOPATSKA PLUĆNA ARTERIJSKA HIPERTENZIJA

Pedja Kovačević1, Dejan Bokonjić2, Amela Matavulja1, Zvezdana Rajkovača1, Nenad Ponorac1, F. Joachim Meyer3

1Institut za fiziologiju, Medicinski fakultet, Univerzitet u Banja Luci, Bosna i Hercegovina
2Institut za fiziologiju, Medicinski fakultet, Univerzitet u istočnom Sajarevu, Bosna i Hercegovina
3Institut interne medicine III, Rupert Karls Univerzitet, Hajdelberg, Nemačka

Primarnu plućnu hipertenziju možemo definisati kao stanje u kome je vrijednost srednjeg arterijskog pritiska u plućnom koritu, tokom mirovanja, veća od 25 mmHg ili, ako se ovaj pritisak poveća na vrijednosti većoj od 30 mmHg tokom vježbe. Svjetska zdravstvena organizacija, pak, definiše primarnu plućnu arterijsku hipertenziju kao stanje gdje je povećana vrijednost sistolnog arterijskog pritiska u plućnoj cirkulaciji viša od 40 mmHg tokom ultrazvuč nog ispitivanja. Glavni simptomi koji prate ovo oboljenje su: otežano disanje pri minimalnim naporima, lako zamaranje, bolovi u grudima, vrtoglavica, nesvjestica. Svi bolesnici moraju da prodju dijagnostičku proceduru, koja u osnovi podrazumijeva kateterizaciju desnog srca sa vazodilatatornim testom, a nakon toga, terapijsku podršku u smislu primjene antikoagulantne terapije i kiseonika. Definitivan terapijski izbor je primjena nekih od sljedećih lijekova (ili njihova kombinacija): blokatora kalcijumskih kanala, prostaciklina (epoprostenol, ilioprost), antagonista endotelin - 1 receptora (Bosentan), i inhibitora fosfodiesteraze (Sildenafil).

Ključne riječi: primarna plućna arterijska hipertenzija