ACTA FAC. MED. NAISS. 2006; 23 (1): 45-51

ąUniverzitet u Nišu, Medicinski fakultet
˛Zavod za zaštitu zdravlja Niš
łStudentska poliklinika Niš

Planiranje porodice je istorijska kategorija, svojstvena ljudskoj zajednici od njenog nastanka pa do savremenog doba.
    Cilj istraživanja bio je sagledavanje znanja žena generativnog perioda o kontracepciji i planiranju porodice.
    Kao osnovni metod u sagledavanju problema, primenjena je opservaciona kohortna studija. Istraživanjem je obuhvaćeno 1584 žena starosti 15 - 49 godina koje žive na teritoriji opštine Niš. Podaci su prikupljeni anketnim istraživanjem, koje je sprovedeno na teritoriji opštine Niš u periodu februar - septembar 2002. godine.
Najveći broj ispitanica (74,3%) kontracepciju definiše kao zaštitu od neplanirane trudnoće.
    Kao izvor znanja o kontracepciji najveći broj ispitanica navodi novine i medije (28,6%), a zatim školu (21,6%).
U 39,2% ispitanice su mišljenja da je najefikasniji metod kontracepcije kondom, 23,2% smatra da su to pilule, 21% da je to spirala, 10,3% prekinuti snošaj, 5,8% kalendar plodnih dana i 0,5% se opredelilo za lokalna kontraceptivna sredstva .
    Najveći broj ispitanica (88,8%) ocenjuje svoje znanje o kontracepciji kao dovoljno.
    Potpunu definiciju pojma planiranja porodice znalo je samo 6,1% ispitanica.
    Sledi zaključak da je znanje žena o planiranju porodice i metodama kontracepcije nezadovoljavajuće. Zbog toga je neophodno što ranije početi sa promocijom očuvanja reproduktivnog zdravlja.

Ključne reči: žene, znanje, planiranje porodice