ACTA FAC. MED. NAISS. 2006; 23(2):69-74

1Klinika za kardovaskularne bolesti, Kliničkog centra u Nišu, Srbija,
2Immunosciences Lab. Inc. Beverly Hills, CA, USA,
3Fabric Health Institute, Nis, Serbia

Dentalna oboljenja, karijes i periodentalna bolest, mogu imati efekat na sistemsko zdravlje a javljaju se kao rezultat oralne infekcije izazvane mikrobima sa visoko specifičnim adhezionim mehanizmima. Poslednjih godina intenzivno se proučava uloga dentalnih infekcija u nastanku aterotromboze.
Naša studija imala je za cilj da ispita moguću ulogu oralnog patogena - Phorphyromonas gingivalis u nastanku akutnog infarkta miokarda kao i njegovo međudejstvo sa tradicionalnim faktorima rizika.
Studija je uključila 124 ispitanika, 74 bolesnika hospitalizovanih sa dijagnozom akutnog infarkta mokarda (prosečne starosti 63 godine, 44 pripadnika muškog pola) i 50 pripadnika kontrolne grupe (prosečne starosti 60.3 godine, 31 pripadnik muškog pola).Serum je na suvom ledu transportovan u Immunoscieces Lab (USA) gde su urađene analize. Određivali smo titar antitela klase IgG ELISA metodom.
Visok procenat pacijenata imao je detektibilna antitela protiv Phorphyromonas gingivalisa (98% vs 22%, P<0.001). Titri antitela bili su signifikantno viši kod bolesnika u odnosu na kontrolnu grupu (P<0.001). Pripadnici muškog pola i pušači imali su značajno više titre. Porast titra bio je praćen porastom broja monocita i leukocita.
Naši rezultati ukazuju da dentalna infekcija prouzrokovana Phorhyromonas gingivaliom može igr ti ulogu u nastanku AIM. Hronične dentalne infekcije mogu predstavljati faktor rizika za nastanak aterosklerotskog oboljenja.

Ključne reči: Phorphyromonas gingivalis, infekcija, inflamacija, infarkt miokarda