ACTA FAC. MED. NAISS. 2006; 23(2):75-78

Originalan rad

BIOSTIMULATIVNA TERAPIJA LASEROM: OSNOVA ZA OČEKIVANE I POTENCIRANE REZULTATE U
STOMATOLOGIJI

Snežana Peševskaą, Marija Nakovaą, Ana Pejčić˛, Kiro Ivanovskią, Nikola Angelovł, Sonja Mindova

ą Klinika za oralnu patologiju i periodontologiju, Stomatološki fakultet, Univerziteta "Sveti Kiril i Metodije" Skopje
˛ Odeljenje za oralnu medicinu i periodontologiju, Medicinskog fakulteta u Nšu
ł Department of Periodontics, Loma Linda University School of Dentistry, USA

Laser terapija je standardni stomatološki postupak sa jasno definisanim indikacijama i kontraindikacijama koji nema više epitet eksperimentalne medicinske procedure. Razlog za ovu široku primenu nisu samo bogata i pozitivna klinička iskustva, već, još više, naučno verifikovane, objektivne promene uslovljene laserom u tkivnom ekvilibrijumu i, pre svega, rasvetljavanje mehanizama delovanja laser terapije. Kliničko-eksperimentalna iskustva potvrđuju da laser terapija pokazuje najveće efekte na ćelije/tkiva/organe, koji su afektirani generalno poremećenim stanjem, sa nižim ph vrednostima od normalnog. Činjenice da se biostimulativne doze, koje su preporučene u literaturi kreću u rasponu od 0.001 J/cm2 do 10 J/cm2, a citotoksični efekti se pojavljuju iznad 240 J/cm2. Verifikovana sigurnost da nema makroskopskih i mikroskopskih oštećenja u tkivu prilikom primene preporučenih doza govori o bezbednosti biostimulativnih lasera. Postoje mnoge indikacije za laser terapiju na polju oralne patologije i parodontologije, kao što su Ch. exfoliativa sicca. Ginivitis, Gingivitis desquamativa, parodontopatije. Uzimajući u obzir laserske efekte, pre svega, aktivaciju mikrocirkulacije, produkciju novih kapilara i zgušnjavanje kapilarne mreže, antiinflamatorni, analgetski efekat, stimulaciju rasta i regeneraciju ćelija, kao i akcentovanu koštanu konsolidaciju, u isto vreme, prateći potrebu za inkorporiranjem što neinvazivnijih metoda, koje će minimizirati bol pri stomatološkim intervencijama, smatramo da je primena biostimulativnih lasera izvanredna terapijska opcija.

Ključne reči: laser terapija, oralna oboljenja, parodontopatija