ACTA FAC. MED. NAISS. 2006; 23(2):99-105

Pregledni članak

CLOSTRIDIUM DIFFICILE: EPIDEMIOLOGIJA, DIJAGNOZA I TERAPIJA

Stojanović Predrag, Kocić Branislava, Ranđelović Gordana, Mladenović-Antić Snežana

Medicinski fakultet Niš, Institut za zaštitu zdravlja

Clostridium difficile je Gram-pozitivan bacil koji stvara sporu, raste u anaerobnim uslovima i široko je rasprostranjen u čovekovoj okolini. Može se naći u 2 % zdravih ljudi kao deo normalne flore debelog creva čoveka. Clostridium difficile se danas smatra odgovornim za nastanak velikog broja oboljenja, asimptomatske kolonizacije, dijareje različite težine kliničke slike i po život opasnih kolitisa koji mogu nastati nakon primene antibiotika. Ova oboljenja su nazvana jednim imenom "bolesti povezane sa prisustvom C. difficile (CDAD)". Efikasna kontrola CDAD u bolničkim uslovima zahteva primenu antibiotika i prevenciju širenja bakterija i spora. Epidemijski sojevi C. difficile su rasprostranjeni u bolnicama, gde mogu prouzrokovati hospitalne dijareje. Današnji terapijski pristup zasniva se na primeni antibiotika, koji nije idealan. Primena mnogih bioterapeutskih preparata nije dala željene efekte.

Ključne reči: Clostridium difficile, bolničke infekcije, dijarea