ACTA FAC. MED. NAISS. 2006; 23 (3): 129-133

Originalan rad

JAKA INVERZNA KORELACIJA IZMEĐU HELICOBACTER PYLORI INFEKCIJE I INDEKSA MASE KOD MUŠKIH PACIJENATA NA HEMODIJALIZI

Hamid Nasri

Medicinski fakultet Shahrekord Univerziteta
Medicinski, edukacioni i terapeutski Hajar centar, Odeljenje interne medicine, Shahrekord, Iran

Sažetak

Kod pacijenata na dijalizi, hronične infekcije dovode do prekomernog lučenja proinflamatornih supstanci i inflamacija se dovodi u vezu sa kaheksijom i anoreksijom. Infekcije izazvane bakterijom H. pylori dovode se u vezu sa anoreksijom, inflamacijom i neuhranjenošću kod pacijenata na dijalizi. Cilj studije bio je ispitivanje veze između indeksa mase kod pacijenata na dijalizi sa IgG antitelima na H. pylori kako bi se odredili efekti H. pylori infekcije na razvoj neuhranjenosti. Ispitivani su pacijenti u završnoj fazi bubrežne bolesti na tretmanu dijalize, koji su imali različite smetnje gornjeg gastrointestinalnog trakta, kao što su epigastrični bol, epigastrično žarenje, osećaj punosti nakon uzimanja hrane, osećaj rane sitosti, nadutost i podrigivanje. Mereni su sledeći parametri: specifični IgG titar antitela na H. pylori, serumski leptin, serumska koncentracija ureje pre i posle dijalize, albumin, C-reaktivni protein. Takođe je izračunat i indeks mase. U toku studije nije uočena značajna razlika u vrednostima specifičnih IgG titar antitela na H. pylori, serumskog albumina, serumskog leptina i indeksa mase između muškaraca i žena, kao i između dijabetičara i nedijabetičara na dijalizi. Kod svih pacijenata i žena, nedijabetičara i dijabetičara, nije uočena značajna korelacija između titar IgG antitela na H. pylori i indeksa mase, dok je kod muškaraca uočena značajna inverzna korelacija između titra IgG antitela i indeksa mase (r= -0.54 P=0.009) (prilagođeno starosnoj dobi i UUR). Moguće je da su upala i aktivnost u antrumu kod H. pylori infekcije pojačane kod muškaraca u terminalnoj fazi bubrežne bolesti na dijalizi, premda ovu podložnost treba ispitati na većim grupama pacijenata.

Ključne reči: hemodijaliza, H. pylori infekcija, terminalna faza bubrežne insuficijencije, specifična IgG antitela na H. pylori, indeks mase