ACTA FAC. MED. NAISS. 2006; 23 (3): 139-143

Originalan rad

LEČENJE NEZARASLIH PRELOMA DIJAFIZE HUMERUSA

Ivan Micić1, Desimir Mladenović1, Zoran Golubović1, Nina Abbasher1, Saša Karalejić1, Jeon IH2

1Ortopedsko-traumatološka klinika, Klinički centar u Nišu, Srbija
2Odeljenje za ortopedsku hirurgiju, Kyngpook Nacionalni univerziztet Degu, Korea

Sažetak

U literaturi se opisuje niska učestalost nezarastanja nakon dijafizarnih preloma humerusa, uglavnom zbog povoljnih rezultata konzervativnog lečenja. Tretman nezaraslih preloma dijafize humerusa predstavlja izazov i često zahteva više hirurških intervencija. Opisane su različite hirurške metode u lečenju nezaraslih dijafizarnih preloma humerusa.

Praćeno je 33 pacijenta sa aseptičnim nezaraslim prelomom dijafize, lečenih različitim metodama. Period praćenja prosečno je iznosio 42,9 meseci (36 - 66). U studiju su uključeni pacijenti sa aseptičnim nezaraslim prelomom dijafize humerusa sa koštanim defektom manjim od 2 cm. Hipertrofični tip nezaraslog preloma dijagnostikovan je kod 6 pacijenata, a atrofični tip kod 27 pacijenata.

Zarastanje preloma, dokumentovano na radiografskim snimcima, postignuto je kod svih pacijenata. Prosečno vreme zarastanja iznosilo je 4,5 meseci (3 - 9). Na osnovu Constant and Murlay bodovnog sistema, 23 (69,7%) pacijenta imalo je odličan rezultat i 10 (30,3%) pacijenata dobar rezultat. Odličan rezultat postignut je kod 4 pacijenta kod kojih je primenjen samodinamizirajući unutrašnji fiksator, kod 7 pacijenata kod kojih je primenjen Mitković spoljašnji fiksator, kod 11 pacijenata kod kojih je primenjena ploča i kod jednog pacijenta kod koga je primenjen intramedularni klin.

U prikazanoj retrospektivnoj studiji, primenom samodinamizirajućeg unutrašnjeg fiksatora i unilateralnog spoljašnjeg fiksatora minimalno invazivnom hirurškom tehnikom, postignuti su jednako povoljni rezultati kao i primenom ploče i intramedularnog klina. U našoj seriji, primenom svake metode, postignut je visok stepen zarastanja uz dobar funkcionalni rezultat i uz minimalne komplikacije.

Ključne reči: dijafiza humerusa, nezarastanje, Mitković samodinamizirajući unutrašnji fiksator, Mitković unilateralni spoljašnji fiksator, ploča, intramedularni klin, koštani graft