ACTA FAC. MED. NAISS. 2006; 23 (3): 145-149

2Medicinski fakultet, Institut za patologiju
3Medicinski fakultet, Institut za histologiju

Sažetak

Kod pušača je prisutno smanjenje kliničkih znakova inflamacije koji mogu biti udruženi sa lokalnom vazokonstrikcijom i povećanjem debljine gingivalnog epitela. Cilj ovog rada bio je ispitivanje debljine marginalnog oralnog gingivalnog epitela kod pušača i nepušača. Uzeto je 12 biopsija iz tri različite grupe. Grupa I - nepušači sa gingivitisom; grupa II - pušači i grupa III - zdrave osobe bez parodontopatije. Biopsije su histološki obrađene, serijski sečene na 5 µm, ispitivana je najveća debljina epitela, debljina baze epitela i spoljašnji i unutrašnji epitelijalni parametri. Razlika između grupa je analizirana pomoću ANOVA testa. Kriterijumi za statističku signifikantnost su na nivou verovatnoće od p<0.05. Velika debljina epitela bila je kod pušača.

Ključne reči: gingiva, epitel, duvan