ACTA FAC. MED. NAISS. 2006; 23(4):179-184

Originalan rad

PRIMENA VEŠTAČKIH NEURALNIH MREŽA U PREDVIĐANJU BROJA PREGLEDA (BROJA KOREKCIJA)

Dariusz Świetlik1
Cezary Kłosiński2

Laboratorija za medicinsku informatiku i neuralne mreže,Medicinski fakultet, Gdanjsk, Poljska
Odeljenje za prostodonciju, Medicinski fakultet, Gdanjsk, Poljska

Cilj studije bio je da se prikaže korisnost primene veštačkih neuralnih mreža u predviđanju broja pregleda (broja korekcija). Koristili smo podatke dobijene od 82
bolesnika starosti 48-90 godina, prosek 66±9 godina (38 muškaraca i 44 žene) kod kojih su ugrađene 164 kompletne proteze (82 gornje kompletne proteze i 82 donje kompletne proteze). Pravi broj korekcija je upoređen sa brojem dobijenim primenom neuralnih mreža. Parsonov linearni koeficijent korelacije bio je 0.74. Veštačke neuralne mreže su korisno sredstvo koje primenjuje tehnike veštačke inteligencije za predviđanje broja pregleda.

Ključne reči: veštačke neuralne mreže, kompletne proteze, protetski tretman, edentulozne vilice, adaptacija