ACTA FAC. MED. NAISS. 2007; 24 (1):  9-13

CLADOSPORIUM SPP. – UZROK OPORTUNISTIČKIH MIKOZA

Suzana Tasić, Nataša Miladinović Tasić

Institut za mikrobiologiju, Medicinski fakultet u Nišu

Gljive roda Cladosporium rasprostranjene su širom sveta i spadaju u najčešće kontaminante vazduha. Neke vrste ovog roda često se u laboratorijskom radu izoluju kao kontaminanti, ali postoje i vrste roda Cladosporium koje mogu biti patogene i toksične za čoveka. Do danas je poznato da ove gljive mogu biti izazivači cerebralne ili kutane feohifomikoze. Takođe, gljive roda Cladosporium su jaki aero-alergeni, tako da mogu izazvati ozbiljne alergijske bolesti respiratornog trakta, kao i invazivne intrabronhijalne lezije.

Identifikacija roda Cladosporium kao i diferenciranje vrsta ovog roda moguće je samo na osnovu morfoloških i morfometrijskih karakteristika nakon standardne procedure kultivisanja i izolovanja ovih sojeva u laboratoriji za mikologiju. Procedura rada u izolovanju ovih vrsta podrazumeva bezbedne biološke kabinete i opreznost pri radu. Malo se zna o osetljivosti roda Cladosporium prema mikoticima.

Ključne reči: Cladosporium spp.,oportunističke mikoze