ACTA FAC. MED. NAISS. 2007; 24 (1):  27-32

Originalan rad

POJAVA PUŠENJA KOD UČENIKA UZRASTA 17-19 GODINA U VIŠIM  RAZREDIMA SREDNJE ŠKOLE U GDANJSKU, POLJSKA

Regina Żuralska1, Aleksandra Gaworska–Krzemińska1, Tomasz Bandurski2, Dariusz Świetlik3

1Zavod za zaštitu zdravlja, negu i promociju zdravlja, Medicinski fakultet u Gdanjsku, Poljska
2Odeljenje za radiološku informatiku, Medicinski fakultet u Gdanjsku, Poljska
3Laboratorija za medicinsku informatiku i neuralne mreže, Medicinski fakultet u Gdanjsku, Poljska

Pojava pušenja kod mlađe populacije u Poljskoj je društveno pitanje. To je značajan problem među učenicima viših razreda srednjih škola. Radnici zdravstvene zaštite, naročito lekari i sestre, imaju posebnu ulogu u promociji zdravog načina života bez pušenja. Angažovanje obučenih profesionalaca u primeni profilakse takođe bi bilo korisno jer oni predstavljaju vezu između učenika i zdravstvenih radnika. Cilj istraživanja je identifikacija i dijagnoza pušenja među učenicima viših razreda srednjih škola u Gdanjsku kao i primena edukativnih strategija koje bi mlađe generacije pripremile za promenu načina života.

Istraživanje je bazirano na dijagnostičkom pregledu. Tehnika istraživanja je bil anonimno ispitivanje. Istraživanje je sprovedeno na slučajnom uzorku od 500 učenika uzrasta 17-19 godina. Studija je sprovedena početkom 2006. godine. Analizirane su nezavisne varijable kao što su: uzrast, pol i finansijski status porodice. Statistička analiza je urađena pomoću Chi testa, sa stepenom značajnosti od 0.05. Pedeset procenata učenika uzrasta 17 godina, svaki treći učenik uzrasta 18 godina i 14% studen ta uzrasta 19 godina puši 1-3 cigarete dnevno. Oko 40% učenika uzrasta 19 godina puši do 20 cigareta dnevno. Porast tendencije pušenja kao pojave među populacijom učenika uzrasta 17-19 godina je razlog za brigu i pokazatelj nedovoljnih preventivnih aktivnosti u školama. Stoga, neophodno je utvrditi da su radnici zdravstvene zaštite uključeni u saradnju sa obučenim profesionalcima kako bi se promenili stavovi i ubeđenja pripadnika mlađe populacije.

Ključne reči: pušenje, mlađa populacija, uzrast 17-19 godina