ACTA FAC. MED. NAISS. 2006; 23(4):165-169

Originalan rad

LIPIDNA PEROKSIDACIJA I UKUPNA SH GRUPA KOD BOLESNIKA SA RAZLIČITIM OBLICIMA GLOMERULONEFRITISA

Tatjana Cvetković 1,2,

Branka Mitić 2,

Tatjana Jevtović 1,

Dušan Sokolović1,

Jelena Bašić1

1 Institut za biohemiju, Medicinski fakultet u Nišu

2 Institut za nefrologiju i hemodijalizu, Klinički centar Niš

Reaktivne kiseonične vrste (ROS) su veoma važni signalni molekuli uključeni u patogenezu glomerulonefritisa (GN). Cilj ovog rada bio je da se kod bolesnika sa različitim formama glomerulonefritisa odrede parametri oksidativnog oštećenja lipida (TBARS) u serumu i urinu, kao i koncentracija ukupnih SH grupa u serumu bolesnika i kontrolnoj grupi zdravih ispitanika. U radu je ukupno obrađeno 42 ispitanika lečenih na Institutu za nefrologiju i hemodijalizu Kliničkog centra u Nišu koji su podeljeni u 4 eksperimentalne grupe:

I grupa obolelih od membranoznog glomerulonefritisa (MN)- 8 bolesnika;

II grupa obolelih od IgA nefropatije (IgA)-12 bolesnika;

III grupa obolelih od Sistemskog Lupusa Eritematodesa sa istoimenom glomerulopatijom (SLE)-10 bolesnika i

IV grupa  zdravih ispitanika (kontrola)-11.

Dobijeni rezultati pokazuju da je koncentracija TBARS statistički značajno smanjena u urinu i serumu bolesnika sa membranoznim glomerulonefritom uz porast koncentracije SH grupa. U odnosu na klirens kreatinina, sa smanjenjem klirensa i propadanjem bubrežne funkcije raste koncentracija TBARS i smanjuje se koncentracija SH grupa.

Ovo može biti posledica multifaktorijalnog karaktera same bolesti kao i metaboličkog odgovora specifičnog za svakog bolesnika pojedinačno. Primena antioksidanasa imala bi za cilj dalje poboljšanje osnovne bolesti i nastalih komplikacija.

Ključne reči: oksidativni stres, glomerulonefritis