ACTA FAC MED NAISS 2007; 25 (1): 3-10

Stručni rad

PREGLED CEAP KLASIFIKACIJE HRONIČNIH POREMEĆAJA VENA

Bo Eklof, MD,J Robert B. Rutherford, MD,b John J. Bergan, MD,C Patrick H. Carpentier, MD,d Peter Gloviczki, MD, C Robert L. Kistner, MD/ Mark H. Meissner, MD,S Gregory L. Moneta, MD,h Kenneth Myers, MD,! Frank T. Padberg, MD,` Michel Perrin, MD,k C. Vaughan Ruckley, MD,` Philip Coleridge Smith, MD,``1and Thomas W. Wakefield, MD, `` za Međunarodni ad hoc komitet Američkog foruma za vene za pregled CEAP klasifikacije, Helsingborg, Švedska

Sa univerziteta u Lundu,a Švedska,  Univerzitet u Koloradu,13 Denver, Univerzitet u Kaliforniji, San Dijego,c Univerzitet u Grenoblu,d Francuska, Mayo Klinika,e Ročester, Min, Univerzitet na Havajima,' Honolulu, Uni­verzitet u Vašingtonu,8 Sijetl, Oregon Zdravstveno naučni univerzitetski centar,11 Portland, Univezitet u Melburnu,1 Australija, Medicinski i stomatološki fakultet u Nju Džerziju' Newark, Univerzitet u Lionu,k Francuska, Univerzitet  u Edinburgu,' Ujedinjeno Kraljevstvo, Medicinski fakultet Univerziteta u Londonu, ™ Ujedinjeno kraljevstvo i Univerzitet u Mičigenu," Ann Arbor.

CEAP klasifikaciju hroničnih poremećaja vena je 1994. godine uveo međunarodni ad hoc komitet Američkog foruma za vene, a odobrilo Društvo za vaskularnu hirurgiju. Ova klasifikacija je 1995. godine uvedena u ''Prikazane standarde bolesti vena''. Danas, najveći broj kliničkih radova na temu hroničnog poremećaja vena u potpunosti koristi ovu klasifikaciju.

Umesto preuzimanja uloge jednog statičkog klasifikacionog sistema, ad hoc komitet Američkog foruma za vene, u saradnji sa međunarodnim komitetom sa saradnju, preporučio je veći broj praktičnih promena koje su detaljno prikazane u radu. One, takođe, podrazumevaju preciznije određivanje nekoliko definicija koje se koriste pri opisivanju hroničnih poremećaja vena; preciziranje C klasa hroničnih poremećaja vena; dodatak n deskriptora (nema identifikovanih abnormalnosti vena); elaboriranje datuma klasifikacije i stepena istrage; kao jednostavna alternativa punoj (detaljnijoj) CEAP klasifikaciji, uvođenje osnovne CEAP verzije. Važno je naglasiti da je CEAP deskriptivna klasifikacija, dok su skorovi za procenu ozbiljnosti stanja vena i kvaliteta života instrumenti za longitudinalno istraživanje pri procenjivanju krajnjeg ishoda.