ACTA FAC MED NAISS 2008; 25 (2):107-111

Jovana Đorđević1

1Medicinski fakultet Univerziteta u Nišu, Srbija

2Institut za javno zdravlje Niš, Srbija

Rekurentnu genitalnu kandidozu (RGK), infekciju od koje boluje izuzetno veliki broj žena, karakterišu minimum tri gljivične vaginalne infekcije u toku jedne godine, uprkos sprovedenoj terapiji antimikoticima. Cilj rada bio je utvrditi u kom procentu egzogena reinfekcija može biti potencijalni uzrok RGK. Uzorci vaginalnog sekreta 70 žena sa RGK i 70 zdravih žena kontrolne grupe, ispitivani su standardnim mikološkim pregledom (mikroskopiranje direktnih nativnih i bojenih preparata, kultivisanje i ispitivanje osetljivosti na antimikotike). Mikološka analiza obuhvatila je i ispitivanje prisustva gljiva roda Candida u materijalu genitalnog trakta (uretralni sekret, bris glansa penisa) partnera ispitivanih žena. Primenom CandiFast testa (Mycoplasa International-France) diferencirani su izolovani sojevi gljiva roda Candida i ispitana je njihova osetljivost na antimikotike u uslovima in vitro. Izolovani sojevi gljiva roda Candida iz materijala genitalnog trakta žena i njihovih partnera upoređivani su i proglašavani identičnim u slučaju iste biohemijske aktivnosti i osetljivosti na antimikotike. Identični rezistotipovi vrste Candida albicans utvrđeni su kod 11 žena sa RGK i njihovih partnera. Utvrđena je statistički značajna razlika (p<0,005) u odnosu na kontrolnu grupu. Korišćenim komercijalnim antimikogram testom utvrđen je visok procenat osetljivih sojeva prema amfotericinu B, nistatinu, 5-fluorocitozinu i ketokonazolu. Egzogena reinfekcija kao mogući uzrok recidiviranju RGK utvrđena je samo u 15,7% žena sa ovom hroničnom infekcijom.

Ključne reči: rekurentna genitalna kandidoza, egzogena reinfekcija, osetljivost na antimikotike