ACTA FAC MED NAISS 2008; 25 (2): 69-74

1 Ortopedsko-traumatološka klinika, Klinički centar Niš

2 Institut za radiologiju, Klinički centar Niš

3 Medicinski fakultet Univerziteta u Nišu

Osteoporoza, kao generalizovani metabolički proces, ima značajnu ulogu u etiologiji preloma pršljenova kičmenog stuba kod osoba starije životne dobi. Osteoporotični prelomi kičmenih pršljenova su vodeći uzrok invalidnosti i morbiditeta  starijih osoba.

Cilj rada bio je da se analizira učestalost osteoporotičnih preloma pršljenova kod starijih bolesnika i način lečenja ovih preloma.

U periodu od 01.01.2002. do 31.12.2005. godine u Klinici za ortopediju i traumatologiju Kliničkog centra u Nišu lečeno je 44 bolesnika sa osteoporotičnim prelomima pršljenova. U analiziranoj grupi bila je 31 (70.45%) osoba ženskog pola i 13 (29.55%) osoba muškog pola. Dominiraju osobe šeste 16 (36.36%), pete 13 (29.55%) i sedme decenije života 6 (13.64%). Najveći broj kompresivnih preloma pršljenova kičmenog stuba kod bolesnika starije životne dobi nastao je kao posledica minimalne traume.

U analiziranoj grupi, najveći broj bolesnika - 34 (77.27%), sa kompresivnim osteoporotičnim prelomom kičmenog stuba, lečen je mirovanjem, analgeticima i fizikalnom terapijom, dok je kod 7 (15.91%) bolesnika, pored navedenih mera lečenja, primenjeno i lečenje rasteretnim torakolumbalnim miderom. Kod 3 (6.19%) bolesnika urađena je vertebroplastika koštanim cementom. Pored preduzetih mera lečenja, ordinirana je i terapija za lečenje osteoporoze vitaminom D, Ca i bifosfonatima. Komplikacije, kao što je povećanje kolapsa slomljenog pršljena, registrovane su kod 15 (34.09%) bolesnika i formiranje gibusa kičmenog stuba kod 12 (27.27%) bolesnika. Kod bolesnika kod kojih je urađena vertebroplastika nije bilo komplikacija.

Pored klasičnog konzervativnog lečenja (mirovanje, analgetska terapija, fizikalne procedure i nošenje midera), vertebroplastika i kifoplastika su dve minimalno invazivne intervencije koje se preporučuju u lečenju ovih preloma.

Ključne reči: osteoporoza, osteoportični prelomi pršljenova