ACTA FAC MED NAISS 2008; 25 (2): 97-101

Dragan Zdravković2

1Institut za mikrobiologiju, Medicinski fakultet Univerziteta u Nišu

2Institut za javno zdravlje Niš

Protozoa Giardia duedenalis (GD) je oportunistički parazit čoveka i životinja. Ova protozoa, sa direktnim životnim ciklusom, parazitira u gornjim partijama digestivnog trakta. Zbog nekarakterističnih simptoma đardioze, kao i zbog značajne prevalencije cistonoša, za postavljanje dijagnoze ove parazitoze obavezan je parazitološki pregled fecesa sa ciljem detekcije uzročnika. "Zlatni standard" (preventivni standard) za parazitološku dijagnozu GD je konvencionalna mikroskopija (KVM) tri ili više uzoraka materijala sa/bez primene tehnike koncentracije. U poslednje vreme, dijagnostika đardioze upotpunjena je i savremenim komercijalnim testovima za detekciju antigena protozoe GD u fecesu. Ove serološke testove odlikuje visoka senzitivnost, specifičnost i dijagnostička efikasnost, pri čemu je za pregled dovoljan samo jedan uzorak materijala. Međutim, KVM tri i/ili više uzoraka fecesa ostaje nezamenljiva u diferencijalnoj dijagnozi parazitskih infekcija digestivnog trakta.

Ključne reči: Giardia duodenalis, konvencionalna mikroskopija, imunodijagnostika