ACTA FAC MED NAISS 2008; 25 (2): 93-95

Ljiljana Kostadinović1

1Klinika za stomatologiju, Medicinski fakultet Univerziteta u Nišu

2Institut za biohemiju, Medicinski fakultet Univerziteta u Nišu

Jedan od osnovnih preduslova za efikasno sistematsko smanjenje prevalence karijesa kao i kvalitetnu profilaksu jeste determinacija rizika za nastanak ovog kompleksnog oboljenja. Veliki broj supstanci iz pljuvačke ima posrednu ili neposrednu ulogu u nastanku karijesa. U ovom radu će biti predstavljena uloga azot monoksida tokom ovog patološkog procesa. Brojna istraživanja dokazuju sposobnost salivarnih nitrita da u kiseloj sredini imaju inhibitorni efekat na rast i preživljavanje kariogenih bakterija. Smatra se da svoje antibakterijsko dejstvo NO ispoljava na dva načina – inhibicijom rasta bakterija i/ili povećanjem citotoksičnosti posredovane makrofagima iz pljuvačke. Azot monoksid, tačnije njegova koncentracija u pljuvačci,  može se definitivno svrstati u jedan od mogućih biomarkera kako  u etiologiji tako i u razvoja karijesne lezije.

Ključne reči: karies, azot oksid, pljuvačka