ACTA FAC MED NAISS 2008; 25 (2): 75-80

1Institut za imunologiju, Medicinski fakultet Univerziteta u Nišu

2Institut za patofiziologiju,  Medicinski fakultet Univerziteta u Nišu

3Centar za patologiju, Medicinski fakultet Univerziteta u Nišu

Skorašnji ekstenzivni razvoj "omics" tehnologija koje ispituju funkcionalni genom i proteomiku sve više zauzima centralno mesto u razumevanju patogenetskih mehanizama, dijagnoze, praćenja i tretmana (pre) kanceroznih lezija različitih tkiva. Urotelijalni karcinom je relativno česta maligna bolest koja se karakteriše multiplom lokalizacijom i čestim recidivima. Proteomika bi mogla da odigra ključnu ulogu u ranoj detekciji karcinoma, diferencijaciji različitih tumora niskog gradusa, sa različitim biološkim potencijalom u cilju  blagovremene predikcije,  izbegavajući upotrebu invazivnih dijagnostičkih procedura. Ovaj članak prikazuje neke novine u primeni i mogućnostima primene proteomika u istraživanju tranziciocelularnog karcinoma. Urinarna proteomika je atraktivan pristup u istraživanju biomarkera karcinoma. Određivanje proteina u urinu je na putu da postane jeftina i neinvazivna dijagnostička procedura u detekciji tranziciocelularnog karcinoma. Karakterizacija proteina u tkivu je komplikovanija procedura u odnosu na ispitivanja u telesnim tečnostima, ali može obezbediti preciznije informacije o stanju normalnog i maligno transformisanog urotelijuma.

Ključne reči: urotelijalni karcinom, biomarkeri, urinarna proteomika, tkivna proteomika, dijagnoza