ACTA FAC MED NAISS 2008; 25 (3): 115-120

EFEKTI SUPLEMENTACIJE KREATIN MONOHIDRATOM I TRENINGA NA ANAEROBNI KAPACITET I TELESNI SASTAV DŽUDISTA

Dragan Radovanović1,
Milovan Bratić1,
Dragana Milovanović2

1Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Nišu
2Tehnološko-metalurški fakultet Univerziteta u Beogradu

Istraživanje je sprovedeno s ciljem da se ispitaju efekati dvonedeljne suplementacije kreatin monohidratom i posebno planiranog trening programa na anaerobni kapacitet i telesni sastav džudista. Ukupno 12 džudista bilo je podeljeno u kreatin (C) i placebo (P) grupu. Ispitanici C grupe (n=6) dobijali su tokom prve nedelje istraživanja, četiri puta dnevno, vodeni rastvor kreatin monohidrata i dekstroze. Tokom druge nedelje, ispitanici su pripremljene rastvore dobijali jedanput dnevno. Ispitanici P grupe (n=6) su po istom protokolu i u isto vreme dobijali samo rastvor dekstroze. Svi ispitanici su bili uključeni u posebno planirani trening program, koji se sastojao od treninga snage i uvežbavanja specifičnih džudo tehnika. Rastvori suplemenata su bili pripremani neposredno pre davanja svim ispitanicima, a dužinu trajanja procesa odredilo je trajanje zajedničkih bazičnih fizičkih priprema. Istraživački protokol sastojao se iz laboratorijskog Vingejt testa na biciklergometru za gornje ekstremitete, procene telesnog sastava i terenskog specifičnog džudo fitnes testa (SJFT). Poređenje rezultata između grupa, pre i posle procesa suplementacije, pokazalo je značajne razlike samo u vrednostima anaerobnog kapaciteta (maksimalna i prosečna snaga) ispoljenih tokom laboratorijskog Vingejt testa. Kod ispitanika C grupe, nakon suplementacije, utvrđena je značajna razlika u vrednostima anaerobnog kapaciteta i procenta masnog tkiva, dok nije bilo značajne razlike u vrednostima SJFT. Dobijeni rezultati ukazuju da dvonedeljni proces suplementacije kreatin monohidratom i posebno planirani trening program, iako kraći od opisanih u literaturi, imaju značajni efekat na anaerobni kapacitet i telesni sastav džudista.

Ključne reči: kreatin, džudo, anaerobni kapacitet, trening