ACTA FAC MED NAISS 2008; 25 (4): 179-182

1Katedra za neurologiju Medicinskog fakulteta, Univerzitet u Nišu
2Klinika za zaštitu mentalnog zdravlja, Klinički centar u Nišu
3Dispanzer za zdravstvenu zaštitu radnika ŽTP Beograd-Niš

Cilj ovog istraživanja bio je da se sagledaju karakteristike elektroneurografskog nalaza kod bolesnika sa esencijalnim tremorom i da se kompariraju sa nalazom kod zdravih osoba kontrolne grupe.
Kod 34 bolesnika sa esencijalnim tremorom, 18 žena i 16 muškaraca, prosečne starosti 47.3 (X±SD=47.3±8.9) godina, određivane su vrednosti motornih i senzitivnih brzina (u m/s) provođenja impulsa duž nervus medianus-a i nervus peroneus-a, kao i amplitude (u mV) M-potencijala nervus medianus-a i nervus peroneus-a registrovane površinskom elektrodom iznad musculus opponens pollicis i musculus extensor digitorum brevis. Kontrolnu grupu sačinjavale su 34 zdrave osobe odgovarajuće starosti. Značajnost (p) razlika dobijenih rezultata istraživanja određivana je pomoću Student-ovog t-testa.
Kod bolesnika sa esencijalnim tremorom registrovana vrednost amplitude M-potencijala nervus peroneus-a bila je značajno (p<0.01) manja ( 6.7 ±1.4 mV) u odnosu na zdrave ispitanike kontrolne grupe (8.9±1.7 mV). Vrednosti ostalih ispitanih elektroneurografskih parametara nisu se značajno razlikovale (p>0.05) kod bolesnika sa esencijalnim tremorom i ispitanika kontrolne grupe.
Esencijalni tremor može da utiče na vrednost pojedinih parametara ENG nalaza kod bolesnika sa ovim poremećajem iako su vrednosti većine elektroneurografskih parametara u granicama fizioloških varijacija. Značajna redukcija amplitude registrovanog M-potencijala nervus peroneus-a može biti povezana sa nastankom hroničnog zamora mišića, izmenom funkcionisanja motornih jedinica u uslovima tremora i drugim uzrocima.

Ključne reči: esencijalni tremor, elektroneurografski nalaz