ACTA FAC MED NAISS 2008; 25 (4): 205-210

Pregledni rad

ISPITIVANJE REZISTENCIJE IZOLATA PSEUDOMONAS AERUGINOSA POREKLOM IZ MATERIJALA AMBULANTNIH I HOSPITALIZOVANIH BOLESNIKA NA ANTIMIKROBNE LEKOVE SPROVEDENO U NIŠU U PERIODU 2004 – 2006

Marina Dinić,
Snežana Antić,
Branislava Kocić,
Dobrila Stanković-Đorđević,
Milena Bogdanović,
Tijana Jovanović

Institut za mikrobiologiju i imunologiju
Medicinski fakultet Univerzitet u Nišu
Institut za javno zdravlje Niš

Pseudomonas aeruginosa je široko rasprostranjen Gram negativan bacil i jedan od najčešćih uzročnika nozokomijalnih infekcija. Cilj ovog istraživanja bio je da se ispita osetljivost bolničkih i vanbolničkih izolata Pseudomonas aeruginosa na antipseudomonasne antibiotike i sagleda prisustvo multiple rezistencije. Istraživanje je obavljeno u laboratoriji za biokulture Instituta za javno zdravlje Niš u periodu od novembra 2004. do oktobra 2006. godine. Osetljivost na antibakterijske lekove ispitivana je kod 994 izolata Pseudomonas aeruginosa poreklom iz materijala bolesnika hospitalizovanih na klinikama KC Niš (408) i materijala ambulantnih bolesnika (586). Ispitivanje osetljivosti Pseudomonas aeruginosa na antibiotike izvršeno je primenom disk difuzione metode na Muller-Hinton agaru po standardu CLSI. Osetljivost je ispitivana na: piperacilin/tazobaktam, meropenem, imipenem, ceftriakson, ceftazidim, netilmicin, gentamicin, amikacin, ciprofloksacin, ofloksacin. Rezistencija izolata Pseudomonas aeruginosa dobijenih iz materijala hospitalizovanih bolesnika bila je statistički značajno viša (p<0,05) u odnosu na rezistenciju izolata dobijenih iz materijala ambulantnih bolesnika. Najveći procenat osetljivosti bio je prema karbapenemima: kod hospitalnih izolata na meropenem 87,17% i imipenem 90,25% a kod ambulantnih izolata na meropenem 96,13% i imipenem 95,13%. Procenat osetljivosti na piperacilin/tazobaktam bio je nešto niži: 80,63% kod bolničkih, a kod ambulantnih izolata 89,83%. Najmanji procenat osetljivosti bio je na ceftriakson (bolnički 23,53%, ambulantni 38,97%). Multipla rezistencija dokazana je kod 18,14% bolničkih i 8,19% ambulantnih izolata, što predstavlja statistički značajnu razliku (p<0,05). Naše istraživanje pokazuje da su antibiotici iz grupe karbapenema najefikasniji antipseudomonasni lekovi, dok je rezistencija prema ceftriaksonu najviša.

Ključne reči: Pseudomonas aeruginosa, osetljivost na antibiotike, multipla rezistencija