ACTA FAC MED NAISS 2008; 25 (4): 189-193

Drenka Paunović-Todosijević2

1Medicinski fakultet, Univerzitet u Nišu, Srbija
2Institut za javno zdravlje Niš, Srbija

Prevalencija rekurentne intestinalne kandidoze (RIK) u porastu je poslednjih godina.
Cilj rada bio je ispitati zastupljenost pojedinih vrsta gljiva roda Candida u nastanku rekurentnog oblika gljivične infekcije intestinalnog trakta i utvrditi njihovu osetljivost na antimikotike u uslovima in vitro.
Istraživanjem je obuhvaćeno 70 bolesnika sa RIK. Bolesnici su odabrani po kriterijumu da su u proteklih 6 meseci minimum dva puta imali mikrobiološki nalaz iste vrste gljiva roda Candida u fecesu i simptome i kliničke znakove infekcije digestivnog trakta (muka, gađenje, pretakanje, nadimanje, kašaste stolice, veći broj stolica u toku dana i pojava sluzi u stolici). Gljive roda Candida izolovane su primenom standardne procedure. Vrsta Candida albicans (C. albicans) identifikovana je primenom testa germinacije i primenom hromatogenog medijuma (Cromogen albicans, Parquetecnologico de Madrid, Spain). Ne-albicans vrste diferencirane su primenom komercijalnog CandiFast-testa (Mycoplasma-international, France).
Korišćenjem testova za diferenciranje gljiva, vrsta C. albicans utvrđena je kao najčešći (45 pacijenata-64,29%) uzročnik rekurentnog oblika gljivične infekcije intestinalnog trakta. Ostale vrste identifikovane su kod značajno manjeg broja bolesnika (C. glabrata-4, C. krusei-4, C. kefyr-3, C. parapsilosis-1, C. guilliermondii-1, C. tropicalis-1, C. lusitaniae-1). Korišćenjem komercijalnog antimikogram testa, kao efikasni antimikotici utvrđeni su amfotericin B, nistatin, fluorocitozin i ketokonazol, ali je detektovan visok procenat rezistentnih sojeva prema dejstvu ekonazola, mikonazola i flukonazola.
C. albicans je značajno češći uzročnik RIK u odnosu na ne-albicans vrste gljiva roda Candida.

Ključne reči: Rekurentna intestinalna kandidoza, Candida spp., osetljivost na antimikotike