ACTA FAC MED NAISS 22009; 26 (1): 43-47

Zoran Pop-Trajković5,
Marina Jonović5,
Bojko Bjelaković 1

1Klinika za dečije interne bolesti, Klinički centar Niš, Medicinski fakultet Niš, Srbija
2 Biohemijski institut, Medicinski fakultet Niš, Srbija
3 Institut za higijenu i epidemiologiju , Medicinski fakultet Niš, Srbija
4 Institut za biologiju i humanu genetiku, Medicinski fakultet Niš, Srbija
5Klinika za obstetriciju i ginekologiju, Klinički centar Niš, Srbija
Medicinski fakultet Niš, Srbija

Humano mleko je glavni izvor nutritivnih sastojaka za decu u toku prvog meseca života.
Alkalna fosfataza ( EC 3.1.3.1) je veoma značajan enzim u kliničkoj hemiji jer je njena aktivnost u raznim tkivima i biološkim tečnostima indikator fizioloških i patoloških stanja. Mleko sadrži nekoliko fosfataza, od kojih su najznačajnije alkalna i kisela fosfomonoesteraza, čija je funkcija još uvek nejasna i pored intenzivnog izučavanja. Predmet prikazane studije bilo je ispitivanje aktivnosti alkalne fosfataze (ALP), kao i neorganskog fosfora u kolostrumu i mleku koje je dobijeno od majki dojilja. Naša longitudinalna ispitivanja su pokazala da se aktivnost ALP smanjivala počev od prvog i drugog dana laktacije (kolostrum) do kraja prvog meseca laktacije (30. dan). Koncentracija neorganskog fosfora se povećala, počev od kolostralnog mleka (prvi i drugi dan laktacije) do kraja prvog meseca (30. dan laktacije). Promene u aktivnosti alkalne fosfataze između kolostruma i pravog mleka mogu da budu posledica prelaska ALP iz krvi majke u toku dojenja u kolostrum ili mleko.
Koncentracija hranljivih sastojaka u kolostrumu i pravom mleku trpi promene, ukljućujući smanjenje aktivnosti ALP i povećanje neorganskog fosfora, verovatno prema potrebama bebe koja doji.

Ključne reči : humano mleko, kolostrum, alkalna fosfataza , neorganski fosfor