ACTA FAC MED NAISS 22009; 26 (1): 17-24

Originalan rad

INFORMISANOST STUDENATA UNIVERZITETA U NIŠU I PROCENA SOPSTVENOG ZNANJA O HIV/AIDS

Čedomir Šagrić1,
Olivera Radulović1,
Roberta Marković2,
Marjana Bogdanović3,
Mariola Stojanović2,
Aleksandar Višnjić1

1 Medicinski fakultet Niš,
2 Institut za javno zdravlje Niš,
3 Studentska poliklinika Niš

Cilj rada bio je da se utvrdi uticaj pojedinih elemenata značajnih u procesu zdravstvenog informisanja o HIV/AIDS na subjektivnu procenu studenata o sopstvenom znanju u vezi sa HIV/AIDS. Anketnim istraživanjem je obuhvaćeno 519 studenata Univerziteta u Nišu. Analiza podataka podrazumevala je standardne procedure deskriptivne i analitičke statistike. Za upoređivanje frekvencija korišćeni su x2 test, Pearson test, Mann-Whitney test, Kruskal-Wallis test, univarijantna i multivarijantna regresivna analiza. Podaci su obrađeni u programu Microsoft Excel i SSPS 10.0. Među studentima koji su svoje znanje ocenili kao odlično, 83.4% je onih koji su informacije o HIV/AIDS dobili više puta tokom poslednje godine. Od studenata koji su svoje znanje procenili kao nedovoljno, tek 55.6% je informacije dobilo više puta. U proceni sopstenog znanja o HIV/AIDS, u zavisnosti od učestalosti dobijanja informacija, postoji značajna statistička razlika distribucije odgovora (Kruskal-Wallis test x2=20.556 p 0.001). Pol studenata, osobe od kojih su najčešće dobijane informacije i putevi dobijanja informacija, nemaju značajnog uticaja na subjektivnu procenu znanja studenata o HIV/AIDS. Najveći uticaj na subjektivnu procenu studenata o svom znanju u vezi HIV/AIDS imaju pripadnost grupi fakulteta i učestalost dobijanja informacija.

Ključne reči: studenti, HIV/AIDS