ACTA FAC MED NAISS 2009;   26 (2): 101-104

Prikaz slučaja

NEOBIČAN PRIKAZ SLUČAJA HRONIČNOG SUBDURALNOG HEMATOMA KOD BOLESNIKA SA ARAHNOIDNOM CISTOM

Aleksandar Kostić1, Radisav Mitić1, Dragan Stojanov2, Miljan Krstić3, Snezana Pavlović4, Stefan Lukić1

1Klinika za neurohirurgiju, Klinički centar Niš
2Institut za radiologiju, Klinički centar Niš
3Institut za patologiju, Klinički centar Niš
4Institut za anatomiju, Medicinski fakultet u Nišu

Prikazan je slučaj muškarca starog 46 godina sa hroničnim subduralnim hematomom (HSH) koji se razvio dosta vremena nakon povrede glave i ipsilateralnom arahnoidnom cistom, gde je u toku operacije odstranjivanja HSH pronađen i ekstracerebralni tumor veličine 1X1cm. Patohistološki (PH) je tumor identifikovan kao meningeom. Gradient ECHO MRI sekvenca je pokazala sumnju u PH nalaz i zatražena je revizija koja je pokazala da je uzorak u stvari bio fibrozni organizovan HSH. Ovaj rad ukazuje na ulogu magnetne rezonance u dijagnozi ovih intrakranijalnih procesa.

Ključne reči: hronični subduralni hematom, meningeoma, Gradient ECHO MRI, povreda glave