ACTA FAC MED NAISS 2009; 26 (2): 63-69

Originalan rad

PRIKAZ OSTEONEKROZE VILICE KOD BOLESNIKA LEČENIH BISFOSFONATOM

Milan Knežević1, Dragan Petrović2, Slađana Petrović3

1Odeljenje za maksilofacijalnu hirurgiju Univerzitetske bolnice Insular, Las Palmas, Španija
2Odeljenje za maksilofacijalnu hirurgiju, Medicinski fakultet Univerziteta u Nišu, Srbija
3Institut za radiologiju, Klinički centar u Nišu

Članak prikazuje malu grupu bolesnika sa osteonekrozom vilice (OJ) koji su nedavno lečeni bisfosfonatom (BP).
OJ je značajna komplikacija nedavno otkrivena kao posledica lečenja bisfosfo-natom.
Od 2003. godine objavljeni su radovi na temu osteonekroze vilice u kojima je prikazana veza sa BP, naročito kod bolesnika sa kancerom u odmakloj fazi i metastazama kostiju. Takođe, pominju se i slučajevi osteonekroze vilice kod oralnog unosa BP.
Mala incidenca i manjak informacija kao i skorašnje otkriće rezultiraju činjenicom da je osteonekroza još uvek neistražena tema, premda se ovi bolesnici često javljaju u medicinskim i stomatološkim ordinacijama.

Ključne reči: osteonekroza vilice, bisfosfonat, osteoporoza, metastaze kostiju, prevencija