ACTA FAC MED NAISS 2009; 26 (2): 77-83

Boban Dzunić1, Predrag Jovanović1, Aleksandar Petrović2

1 Klinika za oftalmologiju, Klinički centar u Nišu
2 Institut za histologiju i embriologiju, Medicinski fakultet u Nišu

Istraživanje je sprovedeno s ciljem da se istraži međusobna povezanost kliničkih karakteristika pterigijuma (dužina trajanja bolesti, veličina, gradus pterigijuma, prisustvo Fuksovih mrlja i recidiv) i na osnovu njihove analize ukaže na mogućnost predviđanja pojave recidiva. Za potrebe istraživanja oformljena je grupa ispitanika od 55 bolesnika obolelih od pterigijuma, koji su operisani na Očnoj klinici u Nišu metodom po Arltu, gde je obavljen i kompletan klinički pregled. Anamnestički podaci uzeti su preoperativno. U okviru kliničkog pregleda, merenje veličine spoljašnje skrame oka izvršeno je milimetarskom skalom ručnog lenjira, a gradus je verifikovan biomikroskopom, metodom po Tanu. U cilju sagledavanja komplikacija i recidiva bolesti, kod svih bolesnika obavljeno je praćenje post-operativnog toka bolesti u trajanju od jedne godine. Pterigijum predstavlja spororastuću formaciju, što potvrđuje visoka statistička značajnost (p < 0.001) u korelaciji između njegove veličine i dužine razvoja. Sa porastom svoje veličine, pterigijum pokazuje i porast gradusa. Nađena razlika u veličini statistički je značajna (p < 0.001) između dva najudaljenija gradusa – I i III. Fuksova ostvca su statistički značano prisutnija (p < 0.05) kod većih pterigijuma. Prisustvo Fuksovih ostvaca uz pterigijum daje takvom procesu relativni rizik za nastanak recidiva od 6.62 puta više nego bilo koji drugi faktor. Uporedna analiza kliničkih karakteristika pterigijuma je dobra osnova za predviđanje pojave recidiva, koji predstavljaju najveći problem u lečenju ovog rasprostranjenog oboljenja.

Ključne reči: pterigijum, Fuksova ostvca, oko