ACTA FAC MED NAISS 2009; 26 (3): 143-149

Stručni rad

POTREBA ZA SISTEMATIČNIM OBRAZOVANJEM IZ ZDRAVSTVENOG MENADŽMENTA

U REPUBLICI SRBIJI

Roberta Markovićą, Milena Vasić˛, Čedomir Šagrić2, Zorana Deljanin2, Nataša Rančićą, Stanko Marjanovićą

ąInstitut za javno zdravlje Niš

˛Medicinski fakultet Univerziteta u Nišu, Niš, Srbija

Cilj ovog rada bio je da se uradi analiza situacije i prepoznaju glavni nedostaci edukacija i treninga iz oblasti zdravstvenog menadžmenta u Srbiji. Studija je rađena 2007. godine kao deo projekta Ministarstva zdravlja i Evropske Agencije za Rekonstrukciju CEEN/ECORIS „Trening iz Zdravstvenog Menadžmenta“ i objedinila je podatke dobijene od više od 80 ključnih ljudi iz oblasti zdravstva i edukacije u Srbiji. U radu je korišćena kombinacija struktuiranog intervjua, fokus grupe, pregleda literature i kvalitativne analize. Zaključci dobijeni kao zajednički stav različitih grupa profesionalaca su sledeći: postoje veliki nedostaci u znanju i primeni menadžmenta u zdravstvu u Srbiji i realna potreba za unapređenjem znanja iz ove oblasti, posebno o primeni menadžerskih veština i sredstava za rad; poslednjih godina, edukacije iz zdravstvenog menadžmenta bile su razvijene i sprovođene u nekim zvaničnim institucijama, kao i kroz ad-hok programe, ali ne postoji jedinstvena baza podataka o ovim edukacijama; Medicinski fakulteti u Srbiji, kao i Fakultet organizacionih nauka, imaju kapacitete da razviju i vode programe edukacije iz oblasti Menadžmenta u zdravstvu; Zakon o zdravstvenoj zaštiti i Zakon o edukaciji treba usaglasiti.

Ključne reči: menadžment, edukacije, treninzi