ACTA FAC MED NAISS 2009; 26 (3): 113-119

Originalan rad

PRAVOVREMENOST I NIVO OBUHVATA VAKCINACIJE PROTIV DIFTERIJE,

VELIKOG KAŠLJA I TETANUSA U CRNOJ GORI

Dragan Laušević1, Branislav Tiodorović2, Božidarka Rakočević1, Sanja Medenica1, Veselinka Beatović1, Alma Hadžifejzović1

1Institut za javno zdravlje Podgorica
2Institut za javno zdravlje Niš, Niš, Srbija

Cilj rada bio je da se utvrdi pravovremenost i nivo obuhvata primoimunizacijom protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja, kao i stopa odustajanja obveznika od započete vakcinacije u sklopu sprovođenja programa obaveznih imunizacija u Crnoj Gori, u kohorti rođenih od 01. januara do 31. decembra 2006. godine. U istraživanju je korišćena studija presjeka, koja je sprovedena u periodu od oktobra do decembra 2008. godine obilaskom svih imunizacionih punktova u Crnoj Gori, tokom kojih su pregledani vakcinalni kartoni cjelokupne kohorte rođene u 2006. godini. Pravovremena primoimunizacija protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja sa DTP3 sprovedena je kod 92,6% obveznika na nivou države kao cjeline, s tim da je u četiri opštine (19%) pravovremena primoimunizacija sprovedena kod manje od 90% obveznika. Nakon dopunskih aktivnosti na vakcinaciji prethodno nevakcinisanih osoba, obuhvat obveznika kohorte rođene 2006. godine primoimunizacijom sa DTP3 dostigao je 98,1% na nivou Crne Gore, i u gotovo svim opštinama (osim dvije) premašio je vrijednost od 95%. Stopa odustajanja od započete vakcinacije sa DTP na nivou Crne Gore iznosila je 1,7%, s tim da ni u jednoj opštini nije prešla vrijednost od 5,5%. U kohorti rođenih tokom 2006. godina pravovremena primovakcinacija sa DTP3 sprovedena je u obimu manjem od 90% u jednoj petini crnogorskih opština. Dopunske aktivnosti na imunizaciji nevakcinisane djece iz navedene kohorte u značajnoj mjeri su podigle obuhvat primovakcinacijom sa DTP3 koji je dostiga zahtijevanih 95% i na državnom i na opštinskom nivou. Stopa odustajanja od započete imunizacije sa DTP je vrlo niska i na državnom i na opštinskom nivou. U poređenju sa rutinskim administrativnim izvještavanjem o sprovedenim imunizacijama, istraživanja koja uključuju pregled vakcinalnih kartona nakon dopunskih imunizacionih aktivnosti daju realniju sliku o stvarnom primovakcinacijskom obuhvatu obveznika kao i podatke o pravovremenosti sprovedenih primovakcinacija.

Ključne reči: vakcino preventibilne bolesti, difterija, tetanus, veliki kašalj, pravovremenost vakcinacije, obuhvat primovakcinacijom, vakcinalni kartoni